overfm.gr | Basket League | Παναθηναϊκός – Λαύριο 74-61: Απέφυγε τα χειρότερα

Ο Παναθηναϊκός απέφυγε τα χειρότερα και στο τέλος νίκησε το μαχητικό Λαύριο. Οι «πράσινοι» πέρασαν στον τελικό του Σουπερ Καπ και περιμένουν…

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε στον πρώτο ημιτελικό το Λαύριο, επί του οποίου επικράτησε με σκορ 74-61.

Οι «πράσινοι» που μπήκαν κάπως νωθρά στο παιχνίδι, μη μπορώντας να βρουν εύκολα σκορ. Ακόμα το Λαύριο σε εκείνο το διάστημα έμοιαζε να μπορεί να αντισταθεί καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ωστόσο οι παίκτες του Πρίφτη, βρήκαν τον τρόπο και από τη στιγμή που «ξέφυγαν» με 10 πόντους το ματς δεν άλλαξε ροή.

Οι παίκτες του ΠΑΟ βρήκαν τον τρόπο να ανοίξουν την άμυνα του Λαυρίου και με μακρινά σουτ, αλλά και με πόστ παιχνίδι. Ο Οκάρο Γουάιτ με νταμπλ-νταμπλ ήταν ο καλύτερος παίκτης των Αθηναίων, που είχαν πολλούς παίκτες σε καλή μέρα.

Το Λάυριο από την άλλη, έχοντας ισχνή συγκομιδή πόντων δε μπόρεσε να αντιδράσει στην πίεση του ΠΑΟ. Για μεγάλο διαστημα είχε αυτή την εικόνα. Ωστόσο πατώντας στη χαλαρότητα του ΠΑΟ, μπόρεσε να πλησιάσει ακόμα και στους τρεις πόντους.

Από τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη ξεχώρισαν οι Γκοϊνς και Λιούις. Ακόμα, πολύ καλή προσπάθεια έκανε και ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης

Η εξέλιξη του αγώνα

Στην πρώτη περίδο οι δυο ομάδες έιχαν παρόμοια εικόνα. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν είχε σταθερότητα, ωστόσο κατάφερε να «τρυπήσει» το Λαύριο από το ζωγραφιστό. Έτσι οι «πράσινοι» κατάφεραν να προηγηθούν και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 23-21 υπέρ τους.

Από κει και πέρα το Λαύριο…εξαφανίστηκε. Ένας απίστευτος μονόλογος από τον Παναθηναϊκό χατρακτηρίζει το δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου. Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν 23-8.

Οι «πράσινοι» τότε είχαν σταθερά καλό ρυθμό. Πίεσαν το Λαύριο στην άμυνα και δεν του έδωσαν περιθώρια αντίδρασης. Τόσο ο Παπαγιάννης με σουτ μέσης απόστασης, όσο και ο Φλόιν με τον Οκάρο Γουάιτ, κυριάρχησαν στη Λαυρεωτική ρακέτα.

Ακόμα, οι πράσινοι, με τον Πέρι να συμβάλλει στον οργανωτικό τομέα έβγαζαν ωραίες φάσεις προσφέροντας θέαμα.

Αντέδρασε το Λαύριο, «έσβησε τη φωτιά» ο Παναθηναϊκός

Έτσι εξελισσόταν το ματς μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδο. Σε εκείνο το χρονικό σημείο το Λάυριο αντέδρασε. Με τους Γκοινς και Σμίθ βρήκε σκορ και πάτησε στη χαλαρότητα του ΠΑΟ.

Ακόμα, οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη «έσφιξαν» περισσότερο την άμυνα τους και δε δέχονταν εύκολα πόντους. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το Λαύριο να κυριαρχήσει στο τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 7-17.

Με το σκορ να είναι στο 53-43, το Λαύριο έφτασε το ματς στο τρίποντο, καθώς με ένα σερί 7-0, το σκορ βρέθηκε στο 53-50.

Ο Παναθηναϊκός, σε εκείνο το χρονικό διάστημα δε μπορούσε να βρει καλές λύσεις. Υστερούσε τόσο σε δημιουργία, όσο και σε καλές προσπάθειες, καθώς «χάλασε» το μυαλό των παικτών.

Ωστόσο τα πάντα ξαναγύρισαν όπως πριν και στην τέταρτη περίοδο το τριφύλλι δεν κινδύνευσε ουσιαστικά.

Εκεί, το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη,  με τους Πέρι, Φλόιντ και Οκάρο Γουάιτ αντέδρασε και πάλι. Δεν άφησε ποτέ τη διαφορά να ψαλιδιστεί κι άλλο με τα τελευταία λεπτά να είναι τυπική διαδικασία.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε έστω κι έτσι και περιμένει να δει ποιον θα έχει αντίπαλο στον αυριανό μεγάλο τελικό του Σούπερ Καπ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 46-29, 53-46, 74-61.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 12 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 7 (1), Γουάιτ 23 (9/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Φλόιντ 7, Σαντ Ρος 7 (6 ριμπάουντ), Μέικον 8 (0/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 2, Μποχωρίδης, Κασελάκης 2 (1/6 σουτ), Νέντοβιτς 3 (1), Μαντζούκας 3.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λιούις 6 (0/4 τρίποντα), Κάρτερ 2 (0/2 σουτ, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Μουράτος 5, Κακλαμανάκης 6, Γκόινς 14 (4/5 τρίποντα), Νικολαΐδης 5 (1), Σμιθ 17 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αμίνου 6, Γερομιχαλός (0/3 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 21/34 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 14/18 βολές, 49 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 19 επιθετικά), 12 ασίστ, 11 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ.
Ομαδικά στατιστικά – Λαύριο: 15/30 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 7/14 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 6 επιθετικά), 7 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.