overfm.gr | Basket League | Παναθηναϊκός-Λάρισα 94-82: Μια ανάσα από τον τελικό

Η απόδοση των Θεσσαλών στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν εμπόδισε τον Παναθηναϊκό να επικρατήσει με 94-82 επί της Λάρισας και συνεπώς να κάνει το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών.

Ο Παναθηναϊκός επέβαλε τον δικό του ρυθμό στην Λάρισα με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη (94-82) στον τρίτο ημιτελικό της Stoiximan Basket League και να βρεθεί ένα βήμα μακριά από τον τελικό.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Δυναμικά άνοιξαν και οι δύο ομάδες την αναμέτρηση καθώς στα πρώτα 3΄λεπτά είχαν σημειώσει το 6 – 7. Αψιμαχία δημιουργήθηκε στο 4΄ ανάμεσα σε Κρουμπάλι και Νέντοβιτς. Μπήκαν στη μέση οι πιο ψύχραιμοι. Οι διαιτητές εξέταζαν τη φάση. Από τα πρώτα κι όλας λεπτά υπήρχε ένταση ανάμεσα στις ομάδες και πάθος για τη νίκη.

Τρομερός ήταν ο Παπαπέτρου στο ξεκίνημα του αγώνα με 10 πόντους (4/4 δίποντα και 1/1 τρίποντο). Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού κουβαλούσε την ομάδα στην πλάτη του (16 – 10). Οι γηπεδούχοι  ενεργοποίησαν την άμυνά τους και μέσω αυτής έκλεισαν με 11 πόντους την 1η περίοδο 28 – 17.

Στη 2η περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά… Ο Παναθηναϊκός κρατούσε τη διαφορά του περίπου στους 8-10 πόντους, όμως οι Θεσσαλοί έδειχναν ικανοί να παραμείνουν μέσα στο ματς και να μην αφήσουν τους «πράσινους» να ξεφύγουν (36 – 22). Νέα ένταση δημιουργήθηκε στο παιχνίδι στο μκαι νεύρα από τις δύο ομάδες. Ο Παπαντωνίου και ο Γουάιτ δέχτηκαν από μια τεχνική ποινή διότι στην τελευταία φάση αντάλλαξαν μερικές κουβέντες.

Η διαφορά είχε φτάσει στα ύψη… Όσο μείωναν οι φιλοξενούμενοι τόσο πίεζαν οι γηπεδούχοι (42 – 24). Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα έκλεισε το ημίχρονο με (51 – 33)/

Τα στατιστικά του Α΄μέρους:

Παναθηναϊκός: Σίβα, Παπαγιάννης 12 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 τάπες), Παπαπέτρου 17 (3/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γουάιτ 8, Νέντοβιτς 2, Μέικον 6, Μποχωρίδης, Κασελάκης 2, Έβανς 2

Λάρισα: Κρουμπάλι 2 (6 ριμπάουντ), Καράμπελας 5 (1), Μπέρζινς 4, Μάριτς, Μούντι 11 (3), Χάντσον 4 (4/4 βολές), Τσαϊρέλης 2, Γκριν 5, Ζάρας, Παπαντωνίου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-17, 51-33, 77-53, 94-82

Τελική ευθεία.. Ο Παναθηναϊκός είχε βρει τον ρυθμό του και δεν κοιτούσε πίσω… Στο 7΄ ο  Νέντοβιτς δέχτηκε τεχνική ποινή διότι  διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή για ένα φάουλ που θεώρησε πως έγινε πάνω με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Η Λάρισα στο 8′ εκμεταλλεύτηκε την όποια χαλαρότητα του Παναθηναϊκού μειώνοντας στους 11 πόντουςι. Η εικόνα είχε αλλάξει για τα καλά στο 4ο δεκάλεπτο (91 – 80). Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα κατάφερε όμως να πάρει με 94 – 84.