overfm.gr | Basket League | Παναθηναϊκός – Κολοσσός 77-54 – Νίκη με… λάμψη Αβδάλα

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να ξεκίνησε «μουδιασμένα» το παιχνίδι με τον Κολοσσό, ωστόσο πάτησε γκάζι στην τρίτη περίοδο και κέρδισε με 77-54.

Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της πέμπτης αγωνιστικής της Basket League, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη επί του Κολοσσού με 77-54.

Το περασμένο διάστημα ήταν απαιτητικό και κουραστικό ελέω «διαβολοβδομάδας». Όπως ήταν λογικό, οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν κάπως «μουδιασμένοι» στο παρκέ κόντρα στον Κολοσσό.

Η ομάδα της Ρόδου ήταν μαχητική για περίπου 18 λεπτά. Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο έμεινε από δυνάμεις. Ταυτόχρονα, ο Παναθηναϊκός ανέβασε ταχύτητα κι έτσι οι Αθηναίοι έφτασαν στη νίκη.

Ποιοι ξεχώρισαν

Κορυφαίος των νικητών, «δένοντας» άμυνα και επίθεση ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Ακόμα, με 13 πόντους τελείωσε τον αγώνα και ο Λευτέρης Μποχωρίδης.

Καλή εμφάνιση από τον Νεοκλή Αβδάλα, με τον Δημήτρη Πρίφτη να κρατάει για 13 λεπτά τον 15χρονο στο παρκέ. Ο νεαρός άσος είχε απολογισμό 5 πόντους (1/2δ., 1/2τρ.) και 3 ριμπάουντ.

Από τον Κολοσσό ξεχώρισε ο Κένι Ουίλιαμς με 13 πόντους.

Το ματς

Οι απουσίες των Ιωάννη Παπαπέτρου (πρόβλημα στο ισχίο) και Οκάρο Ουάιτ (πρόβλημα στη γάμπα) επηρέασαν αρκετά την ανάπτυξη του παιχνιδιού. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου με 16-10.

Η δεύτερη περίοδος

Ο Παναθηναϊκός «έδεσε» την άμυνα του στη δεύτερη περίοδο περιορίζοντας στους 11 πόντους τους φιλοξενούμενους, αλλά με την επίθεση του να μην ακολουθεί οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο από το 34-27 στο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στην τρίτη περίοδο δύο «κολλητά» τρίποντα του Νέντοβις διαμόρφωσαν το 42-30 στο 22′ και παρά τις ισάριθμες «απαντήσεις» από τους Ποτ και Ουίλιαμς (42-36).

Ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνα του και με πρωταγωνιστές τους Σαντ-Ρος, Μποχωρίδη ξέφυγε για πρώτη φορά στο 28′ με +19 (55-36), για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +22 (60-38).

Η τέταρτη περίοδος

Χωρίς να χάσει την αμυντική διάρκεια του, το «τριφύλλι» παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας και χωρίς να απειληθεί στον… επίλογο του αγώνα, έφτασε άνετα στο τελικό 77-54 .

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 34-27, 60-38, 77-54

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Κατραχούρας, Σκαλτσής

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 3 (1), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 13 (2), Καελάκης 9, Νέντοβιτς 10 (2), Μέικον 4, Καββαδάς 7, Φλόιντ 4, Αβδάλας 5 (1), Μαντζουκας 3 (1), Σαντ-Ρος 13.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίρφο 7(1), Ουίλιαμς 13 (2), Τιλί 5 (1), Σλαφτσάκης 2, Ποτ 7 (1), Ξανθόπουλος, Πράπας 2, Καμπούρης, Μαργαρίτης 1, Μπιλλής, Φλόιντ 8 (1), Χατζηδάκης 9.