overfm.gr | Basket League | Παναθηναϊκός – Ιωνικός 102-64: Ξέσπασε στην επανάληψη [vids]

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 στην σειρά με τον Ιωνικό επικρατώντας με το επιβλητικό 102-64.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του κόντρα στον Ιωνικό επικρατώντας με 102-64 στο ΟΑΚΑ και πλέον θέλει άλλη μια νίκη για να πάει στα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα του αγώνα με τους Νικαιώτες να φτάνουν μέχρι και σε διψήφια διαφορά, ωστόσο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στην τρίτη περίοδο και καθάρισε το παιχνίδι. Αξίζει να σημειωθεί ότι το επιμέρους σκορ του δεύτερου ημιχρόνου ήταν 62-25 (!).

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε μουδιασμένα την αναμέτρηση και βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους στο πρώτο τετράλεπτο της αναμέτρησης (4-13). Οι Πράσινοι αντέδρασαν στην συνέχεια και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τους Παπαπέτρου και Μήτογλου ροκάνισε την διαφορά και ήρθε σε απόσταση τριπόντου (12-15). Ο Ιωνικός βρήκε σκορ με τους Τολιόπουλο και Χόλογουελ και έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 6 πόντων (14-20).

Ο Ιωνικός ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 πόντους με 5-0 σερί στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (14-25), με τους Πράσινους να καταφέρνουν να μειώσουν στις δύο κατοχές με τους Γουάιτ και Παπαπέτρου (24-28). Ο Ιωνικός απάντησε με νέο τρίποντο του Τολιόπουλου (24-31) με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει να φέρει το παιχνίδι στα ίσα λίγο αργότερα με συνεχόμενους πόντους του Παπαπέτρου και βολές του Σαντ Ρος (34-34). Στα τελευταία λεπτα του ημιχρόνου οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ με τους Πράσινους να έχουν βραχεία κεφαλή στην ανάπαυλα (40-39).

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην με τον Παναθηναϊκό να πατάει το γκάζι και να μπαίνει ξεκάθαρα σε ρόλο οδηγού στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας με αφετηρία την πολύ βελτιωμένη άμυνα της (δέχθηκε μόλις 11 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο) βρήκε ρυθμό στην επίθεση και κατάφερε να μπει κλείσει την περίοδο με προβάδισμα 19 πόντων (69-50). Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 102-64.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 40-39, 69-50, 102-64