overfm.gr | Super League 1 | Παναθηναϊκός – Ισοφάρισε το αρνητικό του ρεκόρ εκτός έδρας

Ισοφάριση του αρνητικού του ρεκόρ εκτός έδρας έκανε ο Παναθηναϊκός με την εκτός έδρας ήττα του κόντρα στον Αστέρα στην Τρίπολη.

Το χειρότερο εκτός έδρας ξεκίνημά του πραγματοποιεί ο Παναθηναϊκός για δεύτερη φορά στην ιστορία του.

Η τελευταία φορά που οι «πράσινοι» είχαν 3 συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα ήταν τη σεζόν 1989/90.

Τότε το τριφύλλι είχε χάσει από τον Ολυμπιακό Βόλου και την ΑΕΛ  με 2-1 και τα 2 ματς. Ακολούθησε το 0-0 με τον Ηρακλή και μετά νέα ήττα από τον ΠΑΟΚ με 1-0.

Τη φετινή χρονιά πέρα της απώλειας βαθμών έπρεπε να περάσουν και 300 λεπτά για να σκοράρει με τον Καρλίτος στην Τρίπολη.

Το 1987/88, η μοναδική προηγούμενη περίοδος, που οι «πράσινοι» είχαν μείνει χωρίς γκολ στα τρία πρώτα εκτός έδρας ματς. Το πρώτο γκολ είχε μπει στο 13’ του τέταρτου αγώνα κόντρα στον Ολυμπιακό.