overfm.gr | Basket League | Παναθηναϊκός – Άρης 109-79 – Έτρεξε με…109 και έκανε το 1-0

Ο Παναθηναϊκός δεν χρειάστηκε να ανεβάσει και πολύ την απόδοση του, επικρατώντας με 109-79 του Άρη και έκανε το 1-0 στην σειρά των Basket League.

Το 1-0 στην σειρά των πλέι-οφ έκανε ο Παναθηναϊκός. Σε ένα ματς χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις οι «Πράσινοι» ισοπέδωσαν τον Άρη με 109-79 και είναι μια ανάσα από τα ημιτελικά της Basket League.

H εικόνα του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός είχε πλουραλισμό σε άμυνα και επίθεση. Μόλις στο 3′ πήρε κεφάλι 11 πόντων (!) στο ματς (15-4) χάρη σε τρίποντο του Ντάριλ Μέικον. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι. Με τους Γουάιτ και Παπαπέτρου να είναι ασταμάτητοι έφτασαν την διαφορά στους 20 (26-6). Λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το «Τριφύλλι» έσπασε το φράγμα των 30 πόντων και έκλεισαν την περίοδο στο 34-13.

Με το ματς στην ουσία να έχει κριθεί οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Την ίδια στιγμή ο κόουτς των «Κίτρινων» Γιάννης Καστρίτης ζητούσε από τους παίκτες του να βγάλουν αντίδραση. Το καλάθι του Πουλιανίτη μείωσε την διαφορά στος 18 (38-20) με τον Γιώργο Βόβορα να μην θέλει χαλάρωση και κάλεσε τάιμ-άουτ.

Με σερί 12-0 έφερε το ματς στο +30 (50-20) και με μπροστάρη τον Ουάιτ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 52-24.

Το δεύτερο μέρος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρρα με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει με όλους τους τρόπους. Μπήκε πολύ δυνατά στην επιθετική εξίσωση και ο Νέντοβιτς,διατηρώντας την διαφορά στο +30 (73-46). Ο Παπαπέτρου έκανε την διαφορά…στρογγυλή και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 80-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Πέιτον Σίβα. Με 11 πόντους (3/5 τρίποντα) ζέστανε το κλίμα στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός τελείωσε το ματς με το τελικό 109-79 και έκανε το 1-0 στην σειρά των πλέι-οφ.

Τα δεκάλεπτα: 34-13, 52-24, 80-49, 109-79.