overfm.gr | Super League 1 | Παναιτωλικός – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2: Κάργα τυχεροί οι Ηπειρώτες

Οι Αγρινιώτες χάρη στην αναγκαστική αλλαγή του Κνετ έχασαν το ματς μέσα από χέρια τους.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε με 2-1 στην έδρα του Παναιτωλικού για την 21η αγωνιστική της Super League. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 16΄ με τον Αρίγιμπι. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν σημειώσουν δύο τέρματα με τους Κριζμάν και Κάργα να πετυχαίνουν τα νικητήρια γκολ για την ομάδα τους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΚΑΡΕΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΡΙΓΙΜΠΙ

Το παιχνίδι είχε ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να απειλεί με τον Κάστρο στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Παναιτωλικός στην συνέχεια έβγαλε αντίδραση και έκανε την πρώτη του επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ στο 12΄, με τον Νίκο Καρέλη να μην μπορεί να κερδίζει τον Λοντίγκιν στην τετ α τετ ευκαιρία που είχαν μεταξύ τους. Λίγα λεπτά αργότερα η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ,  με τον Νίκο Καρέλη αρχικά να πασάρει μέσα στην μεγάλη περιοχή στον Αριγίμπι και στην συνέχεια με ωραίο σουτ ο Αμερικανός να κάνει το 1-0 στο 16΄.

ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ Ο ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΟΚΑΡΙ ΤΟΥ ΝΤΙΑΣ

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά το γκολ που δέχτηκε αντιμετώπιζε αρκετά προβλήματα, με την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη μέχρι εκείνο το χρονικό διάστημα να μην έχει δημιουργήσει κάποια ευκαιρία. Ο Παναιτωλικός συνέχιζε να έχει το ίδιο τέμπο και στο 30΄έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, με το σουτ του Αριγίμπι να πέρνα λίγα εκατοστά πιο έξω από την εστία του Λοντίγκιν. Οι Γιαννιώτες απείλησαν για πρώτη φορά τα καρέ του Κνετ στο 43΄, με το σουτ του Παμλίδη είναι αρκετά άστοχο. Επιπλέον, λίγο πριν την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου ο Ντίας δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με την κεφαλιά του Ουρουγουανού να καταλήγει στο δοκάρι.

Η ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΚΝΕΤ ΚΑΙ Η ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΡΙΖΜΑΝ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα ξεκίνησε με προβλήματα, με τον Κνετ να αντικαθιστάτε από τον Μελισσά εξαιτίας ορισμένων ενοχλήσεων που αντιμετώπιζε. Ο ΠΑΣ Γιάννινα εκμεταλλεύτηκε την συγκριμένη αδυναμία που είχε αντίπαλός του, με αποτέλεσμα στο 52΄ο Παμλίδης να κερδίσει πέναλτι έπειτα από αντικανονικό μαρκάρισμα που του έκανε ο Τσότσαλιτς. Στο 54΄ο Κριζμάν ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα, με τον Κροάτη επιθετικό να ισοφαρίζει σε 1-1 για του φιλοξενούμενους.

Η ΠΑΣ ΠΙΕΖΕΙ ΚΑΙ  Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά το γκολ που σημείωσε με τον Κριζμάν στο 54΄είχε αποκτήσει καλύτερα πατήματα στο γήπεδο. Στο 57΄ ο Μπρένερ προσπάθησε να απειλήσει και πάλι την εστία του Μελισσά, με τον Έλληνα τερματοφύλακα όμως να ελέγχει σταθερά. Οι γηπεδούχοι είχαν πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού τους, με τον Αριγίμπι να μην μπορεί να δημιουργεί ευκαιρίες. Οι Ηπειρώτες έχασαν και δεύτερη πολύ καλή ευκαιρία στο 72’, με τον Μπρένερ αρχικά να σεντράρει από τα δεξιά και στην συνέχεια με πολύ καλό σουτ ο Καρτάλης να στέλνει την μπάλα κόρνερ.

Ο ΚΑΡΓΑΣ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΤΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΝΝΙΩΤΕΣ

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι Ηπειρώτες κατάφεραν να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα, με τον Κάργα να κάνει το 2-1 στο 84΄με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ που έγινε. Από εκεί και μετά δεν συνέβη κάτι με την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη να παίρνει ένα πολύ σημαντικό διπλό.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

ΠΑΣ Γιάννινα: 37΄Μπρένερ (Νάουμεντς), 46′ Γκριζμάν (Λέο), 46΄Λιάσος (Κάστρο), 82΄Μιλιντσεάνου (Παμλίδης), 86′ Εραμούσπε (Καρτάλης)

Παναιτωλικός: 46΄Μελισσάς (Κνετ), 68΄Ταχάρ (Μάσουρεκ), 73′ Βέργος (Αριγίμπι), 73΄Ντουάρτε (Καρέλης)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ  37΄Ντίας (Παναιτωλικός), 58΄Λιάσος (ΠΑΣ Γιάννινα), 60΄Ντομίγκεζ (ΠΑΣ Γιάννινα), 75΄Μπαρμπόσα (Παναιτωλικός)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ Ευαγγέλου (διαιτητής σύνδεσμος Αθηνών), Καραγκιζόπουλος (βοηθός σύνδεσμος Ημαθίας), Ζηρδάς (βοηθός σύνδεσμος Αθηνών), Γρατσάνης (τέταρτος σύνδεσμος Τρικάλων), Τζήλος (VAR σύνδεσμος Λάρισας), Δημόπουλος (AVAR σύνδεσμος Δυτικής  Αττικής)

ΑΠΟΥΣΙΕΣ

Παναιτωλικός: Μανθάτης (για λόγους τακτικής), Αζάντι (λόγους τακτικής), Λιάβας (τραυματίας), Εντίγκα (δεν ήταν ακόμα έτοιμος)

ΠΑΣ Γιάννινα: Σιοντής

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας) 4-2-3-1: Κνετ, Τσότσαλιτς, Κωνσταντόπουλος, Τζανακάκης, Περέιρα, Ταχάρ, Τσιγγάρας, Ντίας, Αριγίμπι, Μπαρμπόσα, Καρέλης

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης) 4-4-2 : Λοντίγκιν, Παντελάκης, Κάργας, Σάλιακας, Πίρσμαν, Ντομίγκεζ, Κάστρο, Καρτάλης, Νάουμεντς, Παμλίδης, Λέο