overfm.gr | Super League 1 | Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός 1-0 : Μπλόκαραν στο Αγρίνιο οι «πράσινοι» [vids]

Ο Παναιτωλικός κατάφερε να πάρει την νίκη, χάρη στο χρυσό γκολ που πέτυχε ο Εντιγκά στο 6΄.

Ο Παναιτωλικός επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού στο Αγρίνιο για την 23η αγωνιστική της Super League, με το νικητήριο τέρμα για τους γηπεδούχους να το σημειώνει ο Εντιγκά στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

ΓΚΟΛ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΤΙΓΚΑ

Ο Παναθηναϊκός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πίεζε αρκετά τον Παναιτωλικό, προκειμένου να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Ωστόσο, στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης οι Αγρινιώτες κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με τον Κένι Εντιγκά, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σωκράτη Διούδη.

TΟ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΤΕΡΜΑ ΤΟΥ ΜΑΟΥΡΙΣΙΟ

Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι δεν κάθισε με  «σταυρωμένα τα χέρια » και στην συνέχεια αντέδρασε. Στο 16΄ οι «πράσινοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 με τον Μαουρίσιο, με τέρμα όμως του Βραζιλιάνου να μην μετρά, καθώς βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Μάλιστα η φάση ελέγχθηκε και από το VAR, με το διαιτητή Παπαδόπουλο να συνεχίζει κανονικά το παιχνίδι. Έπειτα,  το «τριφύλλι » προσπάθησε να απειλήσει ξανά την εστία του Μελίσσα στο 29΄ με τον Βιγιαφάνιες αρχικά να σεντράρει μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά στην συνέχεια οι Ιωαννίδης και Ενκμπακοτό να μην μπορούν να ολοκληρώνουν τη φάση.

Ο ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΑΠΕΙΛΕΙ, Ο ΜΕΛΙΣΣΑΣ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ

Με την συμπλήρωση του μισάωρου, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν ξανά στην αντεπίθεση, με τον Βιγιαφάνιες να κάνει την ασίστ στον Ιωαννίδη, αλλά ο 21χρονος άσος του «τριφυλλιού» να νικιέται από τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού. Ένα δεκάλεπτο αργότερα, ο Μόλο συνεργάστηκε άψογα με τον Ενκμπακοτό αλλά η προσπάθειά τους δεν ήταν επιτυχημένη. Επιπλέον, λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (45+2΄), η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα προσπάθησε να πετύχει και δεύτερο τέρμα, με τον Μεντίνα να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά, αλλά στην συνέχεια ο Μόλο να απομακρύνει σε κόρνερ.

ΕΦΕΡΕ ΤΟ ΜΑΤΣ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΟΣ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός κέρδισε και περισσότερα μέτρα στο γήπεδο και άρχιζε να κάνει το παιχνίδι του. Στο 51΄, ο Μόλο προσπάθησε με ωραίο σουτ να απειλήσει τα καρέ του Μελίσσα αλλά η μπάλα κατέληξε και πάλι  σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι «πράσινοι » έχασαν και δεύτερη πολύ μεγάλη ευκαιρία, με τον Ιωαννίδη να νικιέται και πάλι από τον Μελισσά. Επιπλέον, στο 61΄η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι έκανε την καλύτερη φάση του αγώνα, με τον Ιωαννίδη αρχικά να είναι σε τετ α τετ θέση με τον Μελίσσα, αλλά στην συνέχεια να μπορεί να ολοκληρώνει την φάση ο Αϊτόρ.

Ο ΕΦΤΑΨΥΧΟΣ ΜΕΛΙΣΣΑΣ

Ο Παναθηναϊκός δεν σταματούσε την πίεσή του, και στο 67΄ήταν πολύ κοντά στο να κάνει το 1-1, με το Βιγιαφάνιες αρχικά να πασάρει στον Ενμπαγκοτό, αλλά το σουτ του 29χρονου να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Το  «τριφύλλι » προσπαθούσε μέχρι και τελευταία λεπτά να πετύχει κάποιο τέρμα, αλλά στο τέλος δεν κατάφερε, με τον Παναιτωλικό να παίρνει μια πολύ σπουδαία νίκη.

MVP  ο Μελίσσας

Ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού έκανε μια από τις καλύτερες του εμφανίσεις με την φανέλα των Αγρινιωτών, σώζοντας πάρα πολλές φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο.

ΠΑΙΚΤΗΣ ΚΛΕΙΔΙ

Ο Ιωαννίδης ήταν μέσα σε όλες τις επιθέσεις των  «πρασίνων» και γινόταν αρκετά επικίνδυνος όταν είχε την μπάλα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΛΛΑΓΕΣ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 65΄Τσιγγάρας (Αριγίμπι), 77΄Τζανακάκης (Εντιγκά),  77΄Βέργος (Καρέλης), 85΄Αριγίμπι (Αρζάν), 85΄ Ντάλσιο (Κωνσταντόπουλος)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: 46΄Αιτόρ (Καμπετσής), 75΄Μακέντα (Βιγιαφάνιες), 80΄Τζαβίδας (Μόλο), 83΄Χατζηγιοβάνης (Ενγκμπακοτό),  83΄Αθανασακόπουλος (Καραγιάννης)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ  35΄Βιγιαφάνιες (Παναθηναϊκός), 56΄Εντιγκά (Παναιτωλικός), 90+1 Βέργος (Παναιτωλικός)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ

Παπαδόπουλος (διαιτητής), *Δημητριάδης (βοηθός), Σινιοράκης (βοηθός), Βρέσκας (τέταρτος), Ευαγγέλου (VAR), Απτόσογλου (VAR)

*Είχε οριστεί αρχικά για βοηθός ο Κολοσιώνης, αλλά επειδή ανήκει στην ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας τον έστειλαν τελικά  στο χθεσινό (21/2) ματς του ΠΑΟΚ με την Λαμία στην Τούμπα.