overfm.gr | Super League 1 | Παναιτωλικός – Ξάνθη 1-0: Παραμένουν στην Super League οι Αγρινιώτες

Ο Παναιτωλικός είναι αυτός που θα βρίσκεται και την επόμενη σεζόν στο πρωτάθλημα της Super League, καθώς επικράτησε με 1-0 απέναντι στην Ξάνθη με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέργου.

Ο Παναιτωλικός κατάφερε να κερδίσει την παραμονή του στο πρωτάθλημα της Super League, μετά από τους δύο αγώνες μπαράζ που έδωσε με την Ξάνθη. Ο Βέργος ήταν αυτός που με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 83ο λεπτό, κράτησε την ομάδα του στην πρώτη κατηγορία.

Η ομάδα της Ξάνθης πλήρωσε το χέρι του Θανάση Παπάζογλου στο 81ο λεπτό, που έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Τραϊανού Δέλλα να βγει μπροστά από την άσπρη βούλα. Οι Αγρινιώτες από την αρχή του ματς μπήκαν δυναμικά, καθώς ήθελαν να ανατρέψουν το 2-1 εις βάρος τους από τον πρώτο αγώνα στην Ξάνθη.

Οι Αγρινιώτες είχαν την μπάλα, τους μπλόκαρε η Ξανθη

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Τραϊανός Δέλλας επέλεξε να κατεβάσει την ομάδα του με ένα πιο επιθετικό σύστημα (4-3-3), με αποτέλεσμα να έχουν την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να έχουν και την τύχη με το μέρος τους, αλλά και την αμυντική λειτουργεία της Ξάνθης να μπλοκάρει τους ποδοσφαιριστές του Παναιτωλικού.

Από πλευρά της η Ξάνθη δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Κνετ, πέρα από ένα σουτ του Έμπερτ στο 10′. Ο Παναιτωλικός, είχε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 20ο λεπτό με τον Μεντόσα με τον Ίτσο να απομακρύνει.

Στο 32’ με φάουλ του Μεντόσα από πλάγια αριστερά που κατέληξε άουτ από το οριζόντιο δοκάρι, στο 40’ σε σέντρα σουτ του Ντουάρτε από δεξιά, (δύσκολα μπλόκαρε ο Ίτσο) και στο 45’ όταν έπειτα από σέντρα του Ντουάρτε από δεξιά, ο Βέργος στο δεύτερο δοκάρι δεν μπόρεσε να βρει στόχο. Η ομάδα του Αγρινίου άλλωστε, στην επίθεση φέτος δεν τα πήγαινε καλά αφού με 20 γκολ είχε την χειρότερη επίδοση στην κατηγορία.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός διατήρησε την κυριαρχία του, για να βρει αυτό το γκολ που ήθελε για να μπορέσει να παραμείνει στην Super League. Ο Δέλλας θα αποσύρει το Ταχάρ και στην θέση του θα περάσει τον Ματσόλα στο 58′, με το σύστημα των Αγρινιωτών να γυρνάει σε 4-4-2, με τους γηπεδούχους να πιέζουν την Ξάνθη στο δικό της μίσο, χωρίς να μπορούν να βρουν τρόπο να σκοράρουν.

Ο Παναιτωλικός πριν από το γκολ από την άσπρη βούλα, είχε απειλήσει στο 73’ με τετ α τετ του Βέργου έπειτα από πάσα του Ντίας που κόπηκε από τους αμυντικούς της Ξάνθης που έδιωξαν σε κόρνερ, στο 64’ σε προβολή του Ματσόλα στη μικρή περιοχή, μετά από μια κόντραρα ο Παναιτωλικός  κέρδισε το κόρνερ, στο 73’ όταν από σέντρα σουτ του Μεντόσα από δεξιά, μπλόκαρε ο Ίτσο και στο 78΄ σε σουτ του Μάζουρεκ έξω από την περιοχή και δεξιά, όπου η μπάλα κατέληξε άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.

Το γκολ των γηπεδούχων ήρθε στο 83ο λεπτό με τον Βέργο να εκτελεί το πέναλτι που κέρδισαν, μετά από το χέρι του Θανάση Παπάζογλου και με αυτό η ομάδα του Δέλλα παρέμεινε στην κατηγορία.

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών), Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Δημητριάδης (Καστοριάς), 4ος: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), VAR: Σκουλάς (Θεσσαλίας), AVAR: Σαμοϊλης (Αθηνών).

Κίτρινες κάρτες: Μαλής, Ταχάρ, Ντίας, Κνετ – Μικελτάντζε, Θυμιάνης, Παντελιάδης.

Κόκκινες: –

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Ντουάρτε, Μαλής, Κωνσταντόπουλος (77’ Αριγίμπι), Περέιρα (77’ Περέιρα), Ταχάρ (58’ Ματσόλα), Εντινγκά, Ντίας, Μεντόσα, Μπαρμπόσα, Βέργος (87′ Βάντερσον).

ΞΑΝΘΗ: Ίτσο, Τζούρμαν, Παντελιάδης, Θ. Παπάζογλου, Πέτροβιτς, Δημούτσος, Βέρκερ, Έμπερτ, Μικελτάντζε (61’ Τάτος, 78’ Σρόιγεν), Σιατραβάνης, Τ. Παπάζογλου (61’ Θυμιάνης).