overfm.gr | Super League 1 | Παναιτωλικός – Απόλλων Σμύρνης 1-0: Λυτρωτής Φλόρες [vids]

Ο Παναιτωλικός κέρδισε με 1-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης και ανέβηκε στη 12η θέση.

Παναιτωλικός και Απόλλωνας Σμύρνης αναμετρήθηκαν για τη δέκατη αγωνιστική της Super League. Και οι δύο ομάδες είχαν φάσεις, αλλά νικητής ήταν ο Παναιτωλικός με 1-0, έχοντας ως «ήρωα» τον Φλόρες. Παναιτωλικός – Απόλλων Σμύρνης 1-0: Λυτρωτής Φλόρες

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Φλόρες. Ο τελευταίος πέτυχε το γκολ της νίκης, δίνοντας «ανάσα» σττην ομάδα του.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Τσιλούλης είχε μια τρομερή έμπνευση, καθώς απέφυγε με υπέροχη προσποίηση τον Ντουάρτε, έκανε το παράλληλο γύρισμα στην μικρή περιοχή, ωστόσο κανείς συμπαίκτης του δεν μπόρεσε να τη σπρώξει στα δίχτυα στο 17′.

Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Γιάννης Αναστασίου κατέβασε μια φουλ επιθετική ενδεκάδα και με τις παρεμβάσεις του κατά τη διάρκεια του αγώνα, «νίκησε» τον Φέστα και βοήθησε την ομάδα του να πάρει τη νίκη.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο κύριος Γκορτσίλας είχε ένα δύσκολο απόγευμα καθώς χρειάστηκε να δείξει αρκετές κίτρινες κάρτες. Στο τέλος, χρειάστηκε η παρέμβαση του VAR για να δείξει κόκκινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη.

Παναιτωλικός – Απόλλων Σμύρνης 1-0: Ισορροπία στο ημίχρονο

Η πρώτη καλή φάση του αγώνα ήρθε στο έβδομο λεπτό, με τον Καρέλη, ωστόσο, να μην μπορεί να πλασάρει σωστά. Ο Παναιτωλικός άρχισε καλύτερα στην αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους να αναγκάζονται να κάνουν αρκετά φάουλ.

Ακολούθησε μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα. Ο Τσιλούλης είχε μια τρομερή έμπνευση, καθώς απέφυγε με υπέροχη προσποίηση τον Ντουάρτε, έκανε το παράλληλο γύρισμα στην μικρή περιοχή, ωστόσο κανείς συμπαίκτης του δεν μπόρεσε να τη σπρώξει στα δίχτυα στο 17′.

Παρά την ευκαιρία του Απόλλωνα, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, έφταναν πιο συχνά στην περιοχή του αντιπάλου, αλλά δεν μπορούσαν να ολοκληρώσουν τις φάσεις που δημιουργούσαν. Η μεγαλύτερη φάση του ημιχρόνου ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον Παμλίδη.

Ο τελευταίος σούταρε από πλεονεκτική θέση στο 40ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια, και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Παναιτωλικός – Απόλλων Σμύρνης 1-0: Λυτρωτής Φλόρες

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Απόλλωνα να έχει περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι του, σε σχέση με το πρώτο, αλλά και πάλι ο Παναιτωλικός ήταν αρκετά επικίνδυνος, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Μπαρμπόσα.

Και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη, αλλά δεν μπορούσαν να πάρουν σωστές αποφάσεις, προκειμένου να ανοίξουν το σκορ. Αυτό άλλαξε στο 65΄ο Φλόρες. Ο Μόρσεϊ απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και έκανε το γύρισμα, η άμυνα του Απόλλωνα δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα, με τον Ντέιμπι Φλόρες να πιάνει ένα μονοκόμματο σουτ και να την στέλνει στα δίχτυα.

Στη συνέχεια, ο Απόλλωνας ανέβηκε, προσπαθώντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Τίποτα δεν άλλαξε και το παιχνίδι έληξε με νικητή τον Παναιτωλικό, που πήρε «ανάσα» για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΓΚΟΛ: Παναιτωλικός – Απόλλων Σμύρνης 1-0