overfm.gr | Super League 2 | Παναχαϊκή – Διαγόρας 0-1: Σπουδαίο «διπλό» για τους Ροδίτες [vid]

Παναχαϊκή – Διαγόρας: Πέμπτη συνεχόμενη νίκη στη Super League 2 για την ομάδα του Θεοδοσιάδη.

Το ματς

Ήταν το 30΄ όταν έπειτα από σέντρα του Ντοριβάλ, ο Λινάρδος  με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Κολοβούρη για να κάνει το 0-1. Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ που δέχτηκαν πίεσαν προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 36΄ έπειτα από γύρισμα του Σταμόπουλου, ο Ανάκογλου βρέθηκε μέσα στην περιοχή, το σουτ όμως που έκανε έφυγε ψηλά άουτ. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, το οποίο και διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Στην επανάληψη η Παναχαϊκή ανέβασε στροφές προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση. Αυτό θα μπορούσε να γίνει στην φάση του 51΄, το σουτ όμως του Μπάτροβιτς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τσέλιου. Με το πέρας της ώρας η Παναχαϊκή ενέτεινε την πίεση της και είχε ακόμα τρεις καλές στιγμές στο 65΄, το 67΄ και το 72΄ με τους Μπρους, Τσερούτι και Μπάτροβιτς, αυτές όμως δεν είχαν αποτέλεσμα. Στο 95΄ η Παναχαϊκή είχε μία ακόμα ευκαιρία για να σκοράρει η προσπάθεια του Μπάτροβιτς όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τσέλιου, με το 0-1 να μένει ως έχει μέχρι την λήξη του αγώνα.

Με αυτό το τρίποντο, η ομάδα της Ρόδου ανέβηκε στη 2η θέση της Super League 2 με 26 βαθμούς. Από την άλλη, η Παναχαϊκή έμεινε στην 5η θέση με 18 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παρασκευόπουλος): Κολοβούρης, Αποστολόπουλος (85’ Παπαδόπουλος), Σταμόπουλος, Πλιάτσικας, Πατάπης, Μπρους, Μασούρας (60’ Τσερούτι), Μουστακόπουλος (71’ Κουσκουνάς), Μπάτροβιτς, Ανάκογλου, Γιούσης (85’ Λαρέα)

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος, Κωστούλας, Σεληνιωτάκης (64’ λ.τρ. Αθανασίου), Ντοριβάλ (84’ Σμυρλής), Λινάρδος, Αλαέθ (84’ Κάκκο), Μπαστακός (76’ Κονέ), Μασούρας, Γεωργίου (76’ Αυγενικού)