overfm.gr | Super League 1 | Πάμπλο Γκαρσία: «Θα προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε την ομάδα» [vid]

Πάμπλο Γκαρσία: O προπονητής του ΠΑΟΚ τόνισε πως η ομάδα του έκανε κακό πρώτο ημίχρονο, αναλαμβάνοντας την ευθύνη για την αρχική ενδεκάδα.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Πάμπλο Γκαρσία, μίλησε μετά τη λήξη του αγώνα για την ισοπαλία, 2-2, με τον Άρη στο γήπεδο της Τούμπας, τονίζοντας πως η ομάδα του δεν έκανε καλό πρώτο ημίχρονο.

Αναλυτικά όσα δήλωσε στην κάμερα της Nova:

Δύσκολο βράδυ, που το αποδίδει αγωνιστικά;

Δεν παίξαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε προβλήματα στο χώρο της μεσαίας γραμμής . Η τριάδα μπροστά του Άρη ήταν γρήγορη και προσπαθήσαμε να τους περιορίσαμε.

Δυστυχώς ο Τζόλης παρουσίασε πρόβλημα της τελευταίας στιγμής, οπότε αναγκαστικά τραβήξαμε τον Ουάρντα στα πλάγια, ο οποίος μέχρι τώρα έχει κάνει καλά ματς στο κέντρο αλλά τον θυσιάσαμε να αγωνιστεί στα άκρα. Ο Καγκάβα αγωνίστηκε πήρε την ευκαιρία του αλλά στο πρώτο ημίχρονο δεν παίξαμε καλά.

Αν γυρνούσε τον χρόνο πίσω θ΄άλλαζε κάτι;

Είναι εύκολο να μιλάμε κατόπιν εορτής. Σίγουρα θεωρώ μας βοήθησε το γεγονός πως στο Β ημίχρονο αγωνιστήκαμε με δύο επιθετικούς. Η ευθύνη είναι δική μου για την εντεκάδα. Θεωρώ πως με δύο επιθετικούς ήμασταν καλοί.

Ήταν θέμα δυνατότητας ή διάθεσης;

Νομίζω πως οι παίκτες δουλεύουν καλά, ξέρουμε καλά το ρόστερ της ομάδας που έχει πολλούς νέους παίκτες. Είμαι ευχαριστημένος με ορισμένους νεαρούς όπως ο Τσιγγάρας, φαίνεται πως δεν του είναι βάρος η φανέλα του ΠΑΟΚ. Μπορεί να λειτουργήσει ως παράδειγμα για τους νέους παίκτες. Μένουν ακόμα αρκετά ματς, και το μοναδικό που θα κάνουμε είναι να δίνουμε τα πάντα μέχρι το τέλος. Αυτό λέμε στους παίκτες θέλουμε να τους δώσουμε να καταλάβουν σε τι σύλλογο βρίσκονται.

Τι τον κάνει να σκέφτεται για το τέλος της σεζόν καθώς ακολουθεί ντέρμπι.

Θα βάλουμε παίκτες που έχουν διάθεση για τη νίκη, θα προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε την ομάδα. Δεν σκεφτόμαστε ούτε τα συμβόλαια ούτε ποιος θα μείνει ποιος θα φύγει. Δεν μπορείς ν΄ αποδώσεις όταν υπάρχουν διάφορα θέματα, ωστόσο δεν μπορούμε να πούμε πως οι παίκτες σήμερα δεν έδωσαν τον καλό τους εαυτό. Αλλά εδώ στον ΠΑΟΚ πρέπει να δώσει κάτι παραπάνω. Αυτό δεν αγοράζεται στο φαρμακείο είτε το έχεις είτε όχι.