overfm.gr | ΣΠΟΡ | Πάλη: Ασημένιο μετάλλιο για Ιωακειμίδη

Μεγάλη επιτυχία για τον νεαρό αθλητή.

Ο Γιώργος Ιωακειμίδης πανηγύρισε ακόμη μία μεγάλη επιτυχία στο διεθνές τουρνουά Πάλης Παίδων – Κορασίδων. Ο νεαρός αθλητής πήρε το ασημένιο μετάλλιο στο τουρνουά, που διεξάγεται στη Ρουμανία.

Στην κατηγορία 60 κιλών ο Γιώργος Ιωακειμίδης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, καθώς στον τελικό έχασε από τον Σαντού με 7-0. Ο Ρουμάνος ήταν κυρίαρχος και επιβλήθηκε του Έλληνα πρωταθλητή.

Στα 73κ. Κορασίδων η Νικολέτα Μπάρμπα θα παλέψει για το χρυσό μετάλλιο με την Νίικος (Ουγγαρία). Παράλληλα τρεις αθλητές μας θα αγωνιστούν για το χάλκινο μετάλλιο. Στα 92κ. ο Γιώργος Συρόπουλος θα αντιμετωπίσει τον Λισμα (Εσθονία).

Στα 110κ. ο Ραφαήλ Γκίρνης θα αγωνιστεί για το χάλκινο μετάλλιο απέναντι στον Βούλγαρο Πετρόφ, ενώ τέλος στα 61κ. κορασίδων η Δροσούλα Τζιανακοπούλου θα παλέψει για το χάλκινο μετάλλιο με την Σολιμάν (Ουγγαρία).

Η χώρα μας έχει εξασφαλίσει δύο μετάλλια, ενώ τρεις αθλητές θα παλέψουν για το χάλκινο. Γεγονός που αποδεικνύει ότι το μέλλον της ελληνικής Πάλης είναι ευοίωνο.