overfm.gr | Champions League | Πάλεψε, δεν τα κατάφερε, συνεχίζει στην Ευρώπη [vids]

Ο Ολυμπιακός κατέθεσε ψυχή στη Βουλγαρία, προηγήθηκε, έμεινε πίσω στο σκορ, επέστρεψε στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, όμως στη διαδικασία των πέναλτι δεν τα κατάφερε ηττήθηκε με 4-1 στη ρώσικη ρουλέτα και έτσι έμεινε εκτός Champions League.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ωστόσο θα συνεχίσει να αγωνίζεται στην Ευρώπη, καθώς θα παίξει στα Playoff του Europa League, με την Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Το ματς

Μπορεί η αρχή να μην ήταν ιδανική για τον Ολυμπιακό, καθώς η Λοιυντογκόρετς μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, ωστόσο οι Πειραιώτες έδειξαν επιμονή και υπομονή στο παιχνίδι τους και κατάφεραν να προηγηθούν στο 30ο λεπτό του αγώνα με τον Εμβιλά, έπειτα από καλή συνεργασία και σέντρα του Μασούρα

Οι Βούλγαροι μετά το τέρμα προσπάθησαν να βγουν μπροστά δεν κατάφεραν να βγάλουν κάποια μεγάλη πέραν της ευκαιρίας στο 38ο λεπτό, που έκαναν το αλλά ο Τζολάκης ήταν σε ετοιμότητα.

Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Πειραιώτες να προηγούνται 1-0 με το τέρμα του Εμβιλά στο 31ο λεπτό του αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι έγινε πιο συναρπάστικό. Είχαμε την ισοφάριση και το προβάδισμα για τη Λουντογκόρετς, αλλά και την ισοφάριση από τον Ολυμπιακό.

Νωρίς νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο η Λουντογκόρετς κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, αλλά με τη βοήθεια του αυτογκόλ, καθώς ο Σεμέδο δεν υπολογισε σωστά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Δεν πέρασαν παρά μόνο οκτώ λεπτά και η Λουντογκόρετς ξαναχτύπησε αυτή τη φορά από τα 11 βήματα, με τον Σωτηρίου να μην αστοχεί από την άσπρη βούλα, με αποτέλεσμα να δίνει το προβάδισμα στους Βούλγαρους.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε αρκετές φορές να βρει την ισοφάριση που θα έστελνε το παχνίδι στην παράταση και τελικά το βρήκε στο 67ο λεπτό, με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Ελ Αραμπί κι έτσι οι Πειραιώτες κατάφεραν να πάρουν το λιγότερο που θα μπορούσαν να πάρουν από το ματς με την τρωπή που πήρε.

Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός έμεινε από το 85ο λεπτό με δέκα παίκτες έπειτα από την αποβολή του Μπα με δεύτερη κίτρινη κάρτα, δεν το πλήρωσε κι έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση

Στο πρώτο μέρος δεν έγινε κάτι το αξιοσημείωτο πέρασαν εύκολα τα πρώτα 15 λεπτά της παράτασης. Το ίδιο και το δεύτερο μέρος κι έτσι κατέληξε στα πέναλτι.