overfm.gr | Euroleague | Παλεψε αλλά λύγισε στο τέλος ο Παναθηναϊκός

Παραλίγο να κάνει το ριφιφί στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» ο Παναθηναϊκός αλλά ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με 74-68.

Λίγο έλειψε να κάνει την ολική ανατροπή και να κλέψει την νίκη από την Μπαρτσελόνα ο Παναθηναϊκός αλλά ηττήθηκε στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» με 74-68 έχοντας δυο ευκαιρίες να προηγηθεί στο 69-68. Αποτέλεσμα ήταν να πέσει στο 6-8 με την δευτερη σερί ήττα στην Ισπανία. Κορυφαίος για τους ηττημένους ο Μπέικον με 19 πόντους που ξυπνησε για μια ακόμη φορά στο δεύτερο ημίχρονο ενώ για τους νικητές οι δυο Τσέχοι, Σατοράνκσι και Βέσελι με 13 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Οι «πράσινοι» δεν μπήκαν με τη συγκέντρωση που έπρεπε στο παιχνίδι και η Μπαρτσελόνα γρήγορα με τρίποντα από Μίροτιτς και Λαπροβίτολα ξέφυγε στο +7 (11-4). Σίλβα και Κάλινιτς έκαναν ότι ήθελαν τους «πράσινους» και οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 28-12.

Στη δεύτερη περίοδο ο Χίγκινς με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +17 (31-14). Εκεί μπήκε στο πνεύμα του αγώνα ο Ματέους Πονίτκα, που παίζοντας… μόνος του μείωσε στους 11 (31-20). Στην συνέχεια η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα και ο Σατοράνσκι ανέβασε στους 16 την διαφορά (41-25) με το ημίχρονο να λήγει με 43-30.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο μέρος, και με πρωταγωνιστή τον Αρτούρας Γκουντάιτις που πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους μείωσε γρήγορα στο 47-39. Κάτι που γκάζωσε την «Μπάρτσα» και με τους Μίροτιτς και Σατοράνκσι ανέβασαν την διαφορά στους 14 (55-41) . Από εκεί και πέρα ξύπνησε για το «τριφύλλι» ο Μπέικον με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με 62-51.

Οι «πράσινοι» με ατσάλινη άμυνα ξεκίνησαν δυναμικά το τελευταίο δεκάλεπτο, μειώνοντας με τρομερό Μπέικον στους 6 (64-58). Ο Γιοκομπάιτις με τρίποντο έκανε το 67-58 με τον Μαντζούκα να μπαίνει στην εξίσωση και με τρίποντο να μειώνει σε 69-64. Μπέικον και Πονίτκα μείωσαν σε απόσταση αναπνοής με 69-68. Η Μπαρτσελόνα είχε δυο άστοχες επιθέσεις με τους παίκτες του Ράντονιτς να χάνουν ισάριθμες ευκαιρίες να περάσουν μπροστά. Κάτι τέτοιο δεν έγινε και ο Σατοράνσκι με τρίποντο εκανε το 72-68, το «τριφύλλι» αστόχησε και ο Βέσελι με καλάθι έγραψε το τελικό 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 43-30, 62-51, 74-68