overfm.gr | Premier League | Πάει… τρένο η Τσέλσι – Κέρδισε την Τότεναμ με 3-0

Με τρία γκολ στο δεύτερο μέρος η Τσέλσι πήρε το λονδρέζικο ντέρμπι με την Τότεναμ (0-3) και έπιασε στην κορυφή Λίβερπουλ και Γιουνάιτεντ.

Είναι δυσκολοκατάβλητη, σπάει τα νεύρα στον αντίπαλο και ακόμα και χωρίς να πιάνει σούπερ στάνταρ απόδοσης είναι επικίνδυνη. Η Τσέλσι το έδειξε αυτό και στην Τότεναμ. Χωρίς να φτιάξει άπειρες φάσεις, σκόραρε τρεις φορές νωρίς στην επανάληψη. Κράτησε ξανά την εστία της ανέπαφη και με το νέο τρίποντο πέρασε και πάλι στο Νο1 της Premier League. Εκεί συγκατοικεί με Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ.

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΑ

Δυνατά μπήκε στο ματς η Τότεναμ και δεν θύμιζε καθόλου την ομάδα που δέχθηκε τρία γκολ από την Κρίσταλ Πάλας. Οι Σπερς πίεζαν ψηλά, έβγαζαν ενέργεια. Πέρα από ένα φάουλ του Κέιν από καλή θέση, κάποια καθαρή ευκαιρία δεν είχαν. Βασικά, φάσεις δεν είχε το ματς γενικότερα, αφού και η Τσέλσι όταν βγήκε στην κόντρα, περισσότερο δημιούργησε τις προϋποθέσεις παρά την καθαρή φάση.

Στο 11’ ο Χάβερτς έκανε τσαφ και στο 15’ ο Μάουντ συνδυάστηκε με τον Λουκάκου αλλά το σουτ του μπλοκαρίστηκε. Οι γηπεδούχοι με τη σειρά τους είχαν κόντρα με τον Ρεγιλόν στο 20’ που δεν έφερε σε κάτι και στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και το πρώτο μέρος βγήκε με 0-0 αφού ο Σον δεν έκανε καλό πάρσιμο μετά την πάσα του Λο Σέλσο.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Τόμας Τούχελ έκανε πολύ απλά τα πράγματα. Στο 50’ ύστερα από κόρνερ του Μάρκος Αλόνσο ο Τιάγκο Σίλβα διέλυσε τους πάντες στον αέρα. Με δυνατή κεφαλιά βρήκε τη γωνία του Ουγκό Γιορίς (0-1). Οι Μπλε είχαν νέα καλή στιγμή στο 53’ με τον Αλόνσο, όμως στο 58’ η τύχη τους χαμογέλασε και έτσι καθάρισαν την υπόθεση τρεις βαθμοί.

Ο Καντέ, που είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο, έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Ντάιερ και ξεγέλασε τον Γιορίς για το 0-2. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 92′, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο γκολ με σουτ του Ρούντιγκερ δίνοντας χαρακτήρα party στην τεράστια νίκη τους (0-3).