overfm.gr | Euroleague | Ούνικς-Μπασκόνια – 83-69 – Την «καθάρισε» σε ένα ημίχρονο

Η Ούνικς είχε ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο (48-23) και αυτό της ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη απέναντι στην τραγική Μπασκόνια με 83-69.

Η Ούνικς Καζάν χάρη σε ένας άκρως εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο (48-23) υπέταξε εύκολα τη Μπασκόνια με σκορ 83-69 για την 6η αγωνιστική της Euroleague . Έτσι πήρε τη δεύτερή της νίκη και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 2-4, ενώ η Μπασκόνια πήγε στο 3-3. Για την ομάδα του Περάσοβιτς καλύτερος ο βετεράνος φόργουορντ, Βοροντσέβιτς (14π.,7ρ.). Πολύ καλός και ο Τζόν Μπράουν (14π.,6ρ.5κλ.), μεστό παιχνίδι και από τον Σπίσου (5π., 8ασ., 6ρ.). Για την Μπασκόνια σ’ωθηκαν οι Μπόλντγουιν (23π.), Κοστέλο (18π.,9ρ.) και Σεντεκέρσκις (11π.,12ρ.). Τρείς παίκτες είχαν αρνητικό ράνκινκ (Μαρίνκοβιτς, Νόκο, Κούρουκς) και άλλοι τρεις 0(Ενόχ, Φοντέκιο, Μπαρέρα).

Πρώτο ημίχρονο:

Η Ούνικς μπήκε πολύ πιο διαβασμένη στο ματς σε σχέση με τη Μπασκόνια. Οι Ρώσοι έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, την ώρα που οι Ισπανοί είχαν σκοράρει μόλις δύο τρίποντο στα πρώτα 5′ του αγώνα(13-6). Η Ούνικς έπαιζε εξαιρετική άμυνα κοντά στο καλάθι, όμως την πλήγωσαν τα τρίποντα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 24-17 (κολακευτικό για τη Μπασκόνια) με τους 15 από τους 17 πόντους των φιλοξενούμενων να είναι από τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η απόλυτη κυριαρχία της Ούνικς φάνηκε και στο σκορ τελικά. Και μάλιστα με το παραπάνω! Επιμέρους σκορ το απίστευτο 24-2(48-19) σε 8′ που προηγουμένως ήταν 18-0. Η ομάδα του Περάσοβιτς έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και είχε διαλύσει κάθε πιθανό πλάνο του Ιβάνοβιτς. Η Μπασκόνια απλά… κατάφερε να βάλει 4 πόντους ως το τέλος του ημιχρόνου όπου διαμοεφώθηκε το 48-23.

Δεύτερο ημίχρονο:

Στην τρίτη περίοδο η Μπασκόνια ήταν σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Πώς θα μπορούσε να μην ήταν άλλωστε; Ο Μπόλντγουιν πέτυχε γρήγορα 8 πόντους και μαζί με 9 του Κοστέλο οι Ισπανοί έριξαν λίγο τη διαφορά (60-44). Ωστόσο, με ένα μικρό 6-0 η Ούνικς έστειλε τη διαφορά πάλι πάνω από τους 20 πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου (66-44).

Με τον ίδιο περίπου τρόπο κύλησε και η τελευταία περίοδος, η οποία ήταν τελείως διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι παίκτες των δύο ομάδες πιο πολύ έπαιζαν για να βελτιώσουν τα νούμερά τους, αφού το η έκβαση του αγώνα δεν άλλαζε. Η Μπασκόνια κατάφερε απλά να σώσει τα προσχήματα στο τέλος με το σκορ να διαμορφώνεται στο 83-69.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς): Σπίσου 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τζον Μπράουν 14 (7/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα), Κάνααν 9 (2), Λορέντζο Μπράουν 6 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μπράντλι 11 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Χεζόνια 8 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κλιμένκο, Ουζίνσκι 6 (2), Τζεκίρι 6 (7 ριμπάουντ), Μέγιο 4, Βορόντσεβιτς 14 (1/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 0/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Κομόλοφ

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Μπάλντουιν 23 (8/16 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπαρέρα, Σεντεκέρσκις 11 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 0/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Γκρέιντζερ 8 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Φοντέκιο 4 (2/11 σουτ), Ίνοκ, Κοστέλο 18 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Νόκο, Κούρουτς 2

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 48-23, 66-44, 83-69

Εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 7η αγωνιστική η Ούνικς Καζάν θα υποδεχθεί τη Ρεάλ Μαδρίτης (29/10 στις 19:00), ενώ η Μπασκόνια θα παίξει στην Αγία Πετρούπολη με τη Ζενίτ (29/10 στις 20:00).