overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Ουγγαρία-Ισλανδία 2-1: Πρόκριση σε τέσσερα λεπτά!

Η Ουγγαρία πήρε την πρόκριση (2-1) για το Euro κόντρα στην Ισλανδία με ανατροπή στα τελευταία του παιχνιδιού.

Ουγγαρία και Ισλανδία ρίχτηκαν στην μάχη, στο Στάδιο Φέρεντς Πούσκας, προκειμένου να λάβουν το εισιτήριο που οδηγεί στο Euro. Ένα παιχνίδι που πήρε φωτιά στα τελευταία λεπτά και με μεγάλη ανατροπή οι γηπεδούχοι πήραν την πρόκριση με 2-1 μόλις σε 4 λεπτά!

Από την αρχή του αγώνα, η Ισλανδία πήρε προβάδισμα καθώς μόλις στο 11’ , ο επιθετικός της Έβερτον, Γκίλφι Σίγκουρντσον, με εύστοχη εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον έμπειρο τερματοφύλακα της Λειψία, Γκουλάτσι, να προβαίνει σε ένα τραγικό λάθος και να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του. Η Ουγγαρία κατάφερε να ανεβάσει την απόδοση της και να δημιουργήσει ευκαιρίες χωρίς όμως να καταλήξει καμία στην εστία των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ούγγροι μπήκαν δυναμικά και προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Μόλις στο 65’ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι αλλά σωστά ο διαιτητής συνέχισε το παιχνίδι. Σιγά σιγά ανάψαν τα αίματα με τους γηπεδούχους να πιέζουν ψηλά και τους Ισλανδούς να αμύνονται και να προσπαθούν, ανεπιτυχώς, να βγουν στην αντεπίθεση. Στο 88’ η Ουγγαρία βρήκε δίχτυα με τον Νέγκο να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Ωστόσο πρέπει να σημειωθεί ότι στο ξεκίνημα της φάσης η μπάλα είχε περάσει εκτός γραμμής, αλλά μιας και στην διοργάνωση δεν υπάρχει VAR το γκολ μέτρησε κανονικά. Ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα πήγαινε στην παράταση στο 92’ με τρομερό σουτ ο Σζομποσλάι διαμόρφωσε το τελικό 2-1 χαρίζοντας την πρόκριση στην Ουγγαρία!

Ενδεκάδα Ουγγαρίας: Γκουλάτσι, Μπότκα, Όρμπαν, Ατ. Σαλάι, Φιόλα (Λόβρεντσιτς 61’), Καλμάρ (Σιγκέρ 61’), Νάγκι (Νεγκό 84’), Σζομποσλάι, Χολέντε, Ρ. Σαλαί, Άντ. Σαλάι (Κόνιβες 84’)

Ενδεκάδα Ισλανδίας: Χάλντορσον, Πάλσον, Ρ. Σίγκουρντσον, Άρνασον, Μάγκνουσον, Γκούναρσον (Σκούλασον 83’), Σιγκουριόνσον (Ίνγκασον 87’), Γ. Γκούντμουντσον (Μπόντβαρσόν 73’), Γκ. Σίγκουρντσο, Μπγιάρνασον, Φινμπόγκασον (Αλ.Γκούντμουντσον 73’)