overfm.gr | Eurocup | Ουλμ – Προμηθέας 65-71: Τρία στα τρία ο Ζούρος

Ο Προμηθέας πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο Eurocup επικρατώντας με 71-65 της Ουλμ στην Γερμανία.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου έπαιξε εξαιρετική άμυνα κατά διαστήματα, βρήκε αρκετά ελεύθερα τρίποντα στην τρίτη και τέταρτη περίοδο χτίζοντας διψήφια διαφορά και άντεξε ως το τέλος παίρνοντας την νίκη. Με αυτή την νίκη ο Προμηθέας έπιασε την Ουλμ στην βαθμολογία του Eurocup, με τις δύο ομάδες να έχουν αμφότερες ρεκόρ 2-3.

O MVP: Ο Κέντρικ Ρέι. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε την μπαγκέτα των Πατρινών μοιράζοντας 6 ασίστ, ενώ βοήθησε και εκτελεστικά έχοντας 14 πόντους.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η τρίτη περίοδος. Η ομάδα του Ζούρου έτρεξε επιμέρους 14-23 σε αυτό το διάστημα, πήρε ψυχολογία από τα εύστοχα τρίποντα και μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με το μομέντουμ ξεκάθαρα υπέρ του.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Μπλoσομγκέιμ. Ένας παίκτης με μέσω όρο 15 πόντους στην διοργάνωση, έμεινε στους μόλις 2 σε 32 λεπτά στο παρκέ.

THE POINT: Η αναλογία ασίστ – λαθών της Ουλμ. Η γερμανική ομάδα είχε διπλάσια λάθη από ασίστ στο παιχνίδι, με το κομμάτι αυτό να αποτελεί μεγάλο πρόβλημα και στην επίθεση, καθώς δεν έβγαιναν εύκολοι πόντοι, αλλά και στη άμυνα καθώς ο Προμηθέας βρήκε πόντους από τα λάθη της Ουλμ.

Ουλμ – Προμηθέας 65-71: Άντεξε στο κρεσέντο του Κρίστον

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Η Ουλμ κατάφερε να ξεφύγει με 7 πόντους με συνεχόμενα καλάθια του Κρίστον στα μισά της περιόδου (13-6). Ο Προμηθέας βρήκε λύσεις με τους Γκίκα και Γκραντ και κατάφερε να κρατήσει το παιχνίδι στα επίπεδα των δύο κατοχών (16-11). Οι γηπεδούχοι πήγαν και πάλι στο +7 με τον Κρίστον (20-13), με τον Αγραβάνη να διαμορφώνει το 20-15 του δεκαλέπτου.

H εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο. Η Ουλμ διατήρησε για αρκετή ώρα προβάδισμα μεταξύ δύο και τριών κατοχών. Προηγήθηκε με 7 πόντους (26-19) με τον Κρίστον, με τον Προμηθέα να απαντά με σερί 5-0 με τους Γκραντ και Ρογκαβόπουλο (26-24). Οι δύο ομάδες στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου είχαν πρόβλημα στο σκοράρισμα. Ο Προμηθέας κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Ρογκαβόπουλο (29-29), η Ουλμ απάντησε με τρίποντο του Ζούγκιτς (32-29), και ο Γκίκας διαμόρφωσε το 32-31 του ημιχρόνου.

Ουλμ – Προμηθέας 65-71: Τρίποντη αντεπίθεση

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν διαρκώς στο προβάδισμα με το παιχνίδι να μένει για αρκετή ώρα στην μια κατοχή. Ο Προμηθέας μπλόκαρε επιθετικά τους Γερμανούς και με σερί 10-0 κατάφερε να πάει από το 36-33 στο 36-43. Η Ουλμ απάντησε με δικό της σερί 7-0 για να φέρει και πάλι το ματς στα ίσα (43-43). Στην συνέχεια ακολούθησε ένα κρεσέντο τριπόντων των Μάιλς και Ρέι. Οι  Πατρινοί άγγιξαν διψήφια διαφορά (45-54), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 46-54.

Ο Προμηθέας κατάφερε να φτάσει στην διψήφια διαφορά με νέο τρίποντο του Μάιλς στην τέταρτη περίοδο (50-60). Οι γηπεδούχοι μείωσαν με περιφερειακό σουτ (53-60), με τους Γιαννόπουλο και Ρέι να πυροβολούν από τα 6,75 (50-63). Οι γηπεδούχοι κατάφερνα να ξαναμπούν στο παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, καθώς μείωσαν στους τέσσερις (65-69). Ωστόσο, ο Αγραβάνης ήταν εύστοχος από την γραμμή των βολών 20” πριν το τέλος (65-71). με τον Προμηθέα να παίρνει την νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 32-31, 46-54, 65-71