overfm.gr | Euro 2021 | Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία 2-1: Στο καναβάτσο οι γείτονες

Η Ουκρανία έπαιξε με τη… φωτιά κόντρα στη Βόρεια Μακεδονία, έχασε και πέναλτι, αλλά τελικά κατάφερε να κρατήσει τη νίκη 2-1 μέχρι τέλους και να πάρει τους πρώτους της βαθμούς στο Euro 2020, αφήνοντας στο μηδέν τη γειτονική χώρα.

Οι Ουκρανοί μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και “πίεσαν” από την αρχή τους Σκοπιανούς για να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ. Μόλις στο 8ο λεπτό του αγώνα μάλιστα ο Μαλινόφσκι ανάγκασε σε μεγάλη απόκρουση τον τερματοφύλακα των αντιπάλων του.

Στο 28′ ο Γιαρμολένκο βρέθηκε δε, σε θέση τετ-α-τετ από πλάγια θέση, αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, κερδίζοντας όμως το κόρνερ. Από αυτό είχε λοιπόν και μία… δεύτερη ευκαιρία, αφού η η μπάλα στρώθηκε μπροστά του και με εύκολο πλασέ, ο επιθετικός της Γουέστ Χαμ έκανε το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα μάλιστα, η Ουκρανία βρήκε κι ένα δεύτερο τέρμα, αφού ο Γιάρεμτσουκ “έσπασε” το οφσάιντ στην… πλάτη της άμυνας της Βόρειας Μακεδονίας και με εξαιρετικό πλασέ από την κλειστή γωνία, αύξησε το προβάδισμα της ομάδας του με το 2-0.

Οι Βορειομακεδόνες προσπάθησαν στη συνέχεια να αντιδράσουν και σκόραραν πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, με τον Πάντεφ να κάνει φοβερή προσπάθεια και να πλασάρει “μαγικά” στο 39′. Το γκολ δεν μέτρησε όμως ποτέ, αφού ο επόπτης σήκωσε τη σημαία του και το VAR επιβεβαίωσε ότι υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βόρεια Μακεδονία βρήκε τελικά το γκολ, καθώς μετά από μία “φωτοβολίδα” του Τραϊκόφσκι που κατέληξε στο δοκάρι στο 55′, ο Πάντεφ κέρδισε πέναλτι. Ο Αλιόσκι ανέλαβε την εκτέλεση και ο Ντιμιτριέφσκι απέκρουσε, αλλά ο ίδιος παίκτης στην επαναφορά πλάσαρε σε κενή εστία κι έκανε το 2-1.

Το παιχνίδι έγινε… ροντέο στη συνέχεια και η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ. Ο Μπούσταν χρειάστηκε μάλιστα να κάνει μία μεγάλη επέμβαση στο 68′ για να γλιτώσει την ισοφάριση, την ώρα που η δική του Εθνική έψαχνε συνεχώς τις αντεπιθέσεις.

Οι Ουκρανοί θα μπορούσαν έτσι να τελειώσουν και το ματς στο 80′, καθώς κέρδισαν πέναλτι για χέρι μέσα στην περιοχή, αλλά ο Μαλινόφσκι νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με αποτέλεσμα ο αγώνας να παραμείνει στην… κόψη του ξυραφιού μέχρι και τα τελευταία λεπτά.

Η Βόρεια Μακεδονία δεν κατάφερε όμως να βρει ένα δεύτερο γκολ κι ως εκ τούτου, η Ουκρανία πανηγύρισε τη νίκη και τους πρώτους της βαθμούς στον τρίτο όμιλο του Euro 2020. Οι Βορειομακεδόνες αντίθετα γνώρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους, έχοντας δεχθεί συνολικά πέντε γκολ κι έτσι βρίσκονται με το… ένα πόδι εκτός διοργάνωσης, στην πρώτη παρουσία τους σε Euro.