overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Κινδύνευσε, αλλά τα κατάφερε η Γερμανία

Δύσκολη επικράτηση για τα “πάντσερ” με σκορ 1-2, κόντρα στην Ουκρανία.

Τα έυκολα, δύσκολα έκανε η Γερμανία κόντρα στην Ουκρανία, κινδυνεύοντας να χάσει τη νίκη στο τέλος. Οι Γερμανοί, επικράτησαν τελικά, με σκορ 2-1 της Ουκρανίας εκτός έδρας και, πλέον βρίσκονται στην δεύτερη θέση του 4ου ομίλου της Λιγκ Α του Nations League, με 5 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Λεβ είχε τον απόλυτο έλεγχο της μπάλας, δημιουργώντας, παράλληλα και πολλές ευκαιρίες. Το “γόρδιο δεσμό”, έλυσε στο 20ο λεπτό ο Γκίντερ με κοντινό πλασέ, ενώ ακολούθησαν κι άλλες ευκαιρίες, με πρωταγωνιστές, κυρίως τους Γκνάμπρι και Κίμιχ.

Με το ξεκίνημα το δευτέρου μέρους, οι Γερμανοί φάνηκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη, όπερ και εγένετο. Μόλις στο 49ο λεπτό, ο Λέον Γκορέτσκα διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του, έπειτα από παιδικό λάθος του Μπούσκαν. Οι Γερμανοί, με το πέρασμα της ώρας έριξαν ρυθμούς, κάτι το οποίο, εν τέλει πλήρωσαν με μείωση του σκορ. Ο Ζίλε, υπέπεσε σε παράβαση εντός περιοχής, με τον Μαλινόφσκι να νικά τον Νόιερ από τα ένδεκα βήματα στο 77′.

Μέχρι τη λήξη του αγώνα, οι Ουκρανοί έψαξαν την ισοφάριση, έχοντας μερικές πολύ καλές στιγμές. Κορυφαία τους ευκαιρία ήταν το σουτ του Μαλινόφσκι στο 85′, το οποίο έφυγε μόλις άουτ. Την επόμενη αγωνιστική, η Γερμανία θα φιλοξενήσει την Ελβετία, ενώ η Ουκρανία θα υποδεχθεί την Ισπανία.

Ενδεκάδες:

Ουκρανία: Μπούσκαν, Μικολένκο, Ζαμπάργι, Καραβάεφ, Σομπόλ, Σίντορτσουκ(Μακαρένκο 84′), Μαλινόφσκι, Κοβαλένκο(Σαπαρένκο 76′), Γιαρμολένκο (Μάρλος 69′), Τσιγκάνκοφ (Ζούμπκοφ 69′), Γέρεμτσουκ.

Γερμανία: Νόιερ, Ζούλε, Ρίντιγκερ, Γκιντέρ, Κίμιχ, Κρος, Γκορέτσκα, Ντράξλερ(Βέρνερ 80′), Κλόστερμαν(Τζαν 90′), Χάλστενμπεργκ, Γνάμπρι(Χάβερτζ 90+3′).