overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Ουκρανία-Γαλλία 1-1: Η Ουκρανία που μπορεί και η προβληματική Γαλλία

Ισόπαλες αναδείχθηκαν Ουκρανία και Γαλλία στην αναμέτρηση του «Ολιμπίσκι», με τον Σαπαρένκο να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους. Κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Μαρσιάλ οι Γάλλοι στο 51′ και να πάρουν τον βαθμό, με την ομάδα του Ντεσάν να προβληματίζει.

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν Ουκρανία και Γαλλία στην αναμέτρηση που έδωσαν για 5η αγωνιστική του 4ου ομίλου, με την ομάδα του Ντεσάν να παραμένει το φαβορί για την απευθείας πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022 στο Κατάρ, αλλά να προβληματίζει με την εικόνα που παρουσιάζει το τελευταίο διάστημα.

Η Γαλλία για 5ο συνεχόμενο παιχνίδι δεν κατάφερε να πάρει την νίκη και μάλιστα έμεινε και πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο, όταν και δέχτηκε στο 44′ το γκολ από τον Σαπαρένκο. Κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με τον Αντονί Μαρσιάλ στο 51ολεπτό του αγώνα. Σε όλη την διάρκεια του αγώνα μπορεί η Γαλλία να πάταγε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο δεν χωρίς κάποιο αποτέλεσμα, αφού οι Ουκρανοί κατάφεραν να κλείσουν τους χώρους και να μην της δώσουν την ευκαιρία να απειλήσει.

Η καλύτερη ευκαιρία που είχαν οι «τρικολόρε» στο πρώτο ημίχρονο ήρθε λίγα δευτερόλεπτα πριν από το γκολ που δέχτηκαν, με τον Μαρσιάλ να βρίσκει το κενό στην άμυνα της ομάδας του Πετράκοβ και τον Πιάτοβ να βάζει στοπ στον γάλλο επιθετικό. Νωρίτερα οι Ουκρανοί βρέθηκαν πολύ κοντά στο 1-0 με τον Ζαμπάρνι στο 35′ και τον Γιαρμολένκο στο 37′. Σε αυτές τις δύο φάσεις φάνηκε πως η Γαλλία είχε μεγάλο πρόβλημα στα μαρκαρίσματα στις στημένες φάσεις.