overfm.gr | Euro 2021 | Ουκρανία-Αγγλία 4-0: Τα «λιοντάρια» στην τετράδα

Με τον Χάρι Κέιν να ανοίγει τον χορό των γκολ στο 4ο μόλις λεπτό, η Αγγλία κατάφερε να επικρατήσει με 4-0 κόντρα στην Ουκρανία, που δεν μπόρεσε να κόψει με κανέναν τρόπο την πορεία των «τριών λιονταριών», προς τα ημιτελικά του Euro 2020.

Τρομακτική η Εθνική Αγγλίας απέναντι στην Ουκρανία, με την ομάδα του Σάουθγκεϊτ να επικρατεί με 4-0, χάρις στα γκολ που πέτυχαν ο Χάρι Κέιν (4′ και 50′), Χάρι Μαγκουάερ (46′) και Χέντερσον (63′).

Οι Ουκρανοί αν και είχαν σημεία στο πρώτο ημίχρονο, που προσπάθησαν να βρουν τρόπο να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα των Άγγλων, οι προσπάθειες τους δεν είχαν καμία τύχη. Τα «τρία λιοντάρια» μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο, μόνο και μόνο για να καθαρίσουν.

Ο Αγώνας

Από το πρώτο κιόλας λεπτό η Αγγλία ήταν αυτή που έψαχνε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ, με αυτό να έρχεται από τον Χάρι Κέιν, που πήρε μια εξαιρετική πάσα από τον Ραχίμ Στέρλινγκ, έφτασε απέναντι από τον Μπούστσαν και έγραψε το 1-0 για τους Άγγλους.

Δεκατρία λεπτά χρειάστηκαν, για να μπορέσει η Ουκρανία να απαντήσει στο γκολ που δέχτηκε, καθώς μετά από αυτό άρχισε να ανεβάζει την πίεση της. Σε μια φάση που η Αγγλική άμυνα αδράνησε, ο Γιαρεμτσούκ έκλεψε την μπάλα πάτησε στην περιοχή και έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Πίκφορντ να του λέει όχι.

Στο 33′ οι Άγγλοι έκαναν την πολιορκία τους στην Ουκρανική άμυνα, με τον Ράις να πιάνει ένα φοβερό σουτ και τον Μπούτσαν, να δείχνει τα αντανακλαστικά του και να λέει όχι. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ουκρανός γκολκίπερ έφτασε είπε ένα εντυπωσιακό όχι και στον Σάντσο.

Οι Ουκρανοί έδειχναν αρκετά ικανοί να βγαίνουν μπροστά και να δημιουργούν προϋποθέσεις απειλής για την Αγγλία αλλά δε φτάνουν στο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αγγλία μπήκε ξεκάθαρα να καθαρίσει το παιχνίδι, με την πρώτη φάση να έρχεται λίγα δευτερόλεπτα μετά την σέντρα του 2ου ημιχρόνου, με τον Σο να βγάζει μια εντυπωσιακή σέντρα στην Ουκρανική περιοχή, με τον Χάρι Μαγκουάιρ να πιάνει την κεφαλιά και να κάνει το 2-0.

Τέσερα λεπτά αργότερα, με τον Στέρλινγκ και το Σο να ανταλλάσσουν πάσες από αριστερά, ο Σο έβγαλε ακόμα μια ωραία σέντρα, με αποδέκτη αυτή την φορά τον Χάρι Κέιν να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ, στο 50′.

Το τελειωτικό χτύπημα στην Ουκρανία, ήρθε να δώσει ο Χέντερσον στο 63′ που πέτυχε το πρώτο του γκολ. Ο Άγγλος ποδοσφαιριστής, έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή των Ουκρανών σχεδόν ακάλυπτος, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μούντ, για να κάνει το τελικό 4-0.

Το 4-0 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, παρότι οι Άγγλοι δεν έριξαν τον ρυθμό ψάχνοντας και για άλλο γκολ και οι Ουκρανοί δεν έβγαζαν ιδιαίτερη διάθεση για να βρουν έστω και το γκολ της τιμής.