overfm.gr | Euro 2021 | Ουγγαρία-Πορτογαλία 0-3: Νίκη με την ψυχή στο στόμα

Οι Πορτογάλοι απέδειξαν ότι είναι το φαβορί της αναμέτρησης στην Βουδαπέστη, απέναντι στην Ουγγαρία. Αν και από την αρχή του αγώνα ήταν αυτοί που πίεζαν για να πάρουν την νίκη, τα 3 γκολ ήρθαν στα τελευταία πέντε λεπτά.

Στον 6ο και τελευταίο όμιλο ξέραμε πως θα δούμε εντυπωσιακό ποδόσφαιρο, απ’ όταν μάθαμε τις ομάδες που θα είναι μέσα σε αυτόν. Δύο παγκόσμιες πρωταθλήτριες (Γερμανία 2014 και Γαλλία 2018) με την κάτοχο του τροπαίου από το Euro 2016 Πορτογαλία και την τετράδα να συμπληρώνει η Ουγγαρία.

Στο πρώτο παιχνίδι του ομίλου, η Ουγγαρία φιλοξένησε σε ένα κατάμεστο «Φέρενς Πούσκας» ( το πρώτο παιχνίδι μέσα στην πανδημία, με 100% πληρότητα του γηπέδου), την Πορτογαλία. Εκεί η ομάδα του Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν αυτοί που απείλησε από την πρώτη στιγμή του αγώνα, με τον Ζότα να χάνει μια σπουδαία ευκαιρία στο 4ο λεπτό.

Στην συνέχεια δεν υπήρξε κάποια σημαντική φάση, παρά την πίεση των πρωταθλητών Ευρώπης μέχρι και το 30ο λεπτό, όπου ήρθε η κεφαλιά του Κριστιάνο Ρονάλντο που πέρασε άουτ. Ενώ από πλευράς Ουγγαρίας, η πρώτη φάση ήρθε με τον Σάλαϊ στο 36ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ όπου ο αρχηγός των γηπεδούχων, πήρε την κεφαλιά και κατέληξε στα χέρια του Ρουί Πατρίσιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα πράγματα άλλαξαν με τις δύο ομάδες να αλλάζουν αρχικά τον ρυθμό του αγώνα. Δεν είχαμε πλέον το μονότερμα της Πορτογαλίας απέναντι στην Ουγγαρία, με τους γηπεδούχους να κρατάνε και την κατοχή σε αρκετό κομμάτι του δεύτερου γύρου.

Μάλιστα έφτασαν κοντά στο να κάνουν τους Πορτογάλους να το φυσάνε και να μην κρυώνει, με το γκολ που πέτυχε στο 80 η Ουγγαρία, το οποίο ακυρώθηκε με ως οφσάιτ. Οι Πορτογάλοι κράτησαν το καλό για το τελευταίο πεντάλεπτο, με τον Γκερέιρο να είναι αυτός που αρχικά μπήκε στον χορό των γκολ στο 85′. Στο 86′ η Πορτογαλία, κέρδισε ένα πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο που έκανε το 2-0, ενώ ήρθε στο τελευταίο λεπτό να δώσει το τελειωτικό χτύπημα γράφοντας ιστορία ως ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στο Euro.