overfm.gr | Euro 2021 | Ουγγαρία – Γαλλία 1-1: Γκέλα για τους Γάλλους

Η Εθνική Γαλλίας δεν κατάφερε να πάρει την νίκη κόντρα στην Ουγγαρία, αν και έχασε αρκετές ευκαιρίες με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από 1 βαθμό.

Ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν η Ουγγαρία και η Γαλλία σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στην «Puskas Arena» στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Euro 2020. Οι Γάλλοι είχαν τον πρώτο λόγο και την μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες, σοκαρίστηκαν από το γκολ της Ουγγαρίας στο φινάλε του πρώτου μέρους, ισοφάρισαν αλλά δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή.

Οι Γάλλοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και είχαν την πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία τους με τον Μπενζεμά στο 14ο λεπτό. Ο επιθετικός της Ρεάλ Μαδρίτης έγινε αποδέκτης μιας βαθιάς μπαλιάς, ωστόσο το σουτ του έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι των Ούγγρων. Οι Γάλλοι ξαναχτύπησαν τρία λεπτά αργότερα με τον Εμπαπέ να παίρνει μια κεφαλιά στην άκρη της μικρής περιοχής, η οποία ωστόσο πέρασε άουτ.

Στην συνέχεια οι Ούγγροι ισορρόπησαν κάπως την αναμέτρηση με τους Γάλλους να απειλούν ξανά στο 31′, με τον Μπενζεμά να μην μπορεί να στείλει στα δίχτυα την πάσα του Εμπαπέ, καθώς έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας της Ουγγαρίας. Τα επόμενα λεπτά κύλισαν χωρίς ιδιαίτερες μεγάλες στιγμές, με τους Ούγγρους να χτυπούν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Φιόλα. Συγκεκριμένα, ο παίκτης της Ουγγαρίας έπιασε στον ύπνο τους Γάλλους, έκανε μια φοβερή κούρσα και πλάσαρε εντυπωσιακά, κάνοντας το 1-0, με την «Puskas Arena» να παίρνει φωτιά.

Οι Γάλλοι πίεσαν για την ισοφάριση από το ξεκίνημα της επανάληψης και μετά από ένα σουτ του Ντεμπελέ που πέρασε λίγο άουτ στο 59′, κατάφεραν να κάνουν το 1-1 με τον Γκριζμάν. Ο επιθετικός των «τρικολόρ» δέχθηκε μια πάσα πάρε βάλε από τον Εμπαπέ, ο οποίος είχε κάνει σμπαράλια την άμυνα των Ούγγρων με απίθανη κούρσα φέροντας το παιχνίδι στα ίσα.

Ο σούπερ σταρ της Παρί και της ΕΘνικής Γαλλίας είχε δύο φορές την ευκαιρία να ολοκληρώσει την ανατροπή των Γάλλων, ωστόσο αστόχησε στο 69′ και είδε τον πορτιέρο των Ούγγρων να τον σταματάει στο 82′, με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος του αγώνα.