overfm.gr | La Liga | Ουέσκα – Γρανάδα 3-2: «Ανάσα» παραμονής [vid]

Ουέσκα – Γρανάδα: Πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα του Σιόβα.

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε Ουέσκα που επικράτησε με 3-2 της Γρανάδα στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Με τον Δημήτρη Σιόβα να είναι στην αρχική ενδεκάδα, η Ουέσκα επικράτησε με 3-2 της Γρανάδα που φαίνεται πως έμεινε στον θρίαμβο επί της Νάπολι την περασμένη Πέμπτη (18/2) για το Europa League (2-0).

Οι Ανδαλουσιανοί άνοιξαν νωρίς το σκορ με τον Κίνα (8’), όμως μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δέχθηκαν τρία τέρματα. Η Ουέσκα αστόχησε σε πέναλτι με τον Ράφα Μιρ (16’), όμως σκόραρε τρεις φορές με Εσκρίτσε (31’), Πουλίδο (39’) και αυτογκόλ του Φουλκιέ (44’).

Στην επανάληψη, η Γρανάδα μείωσε σε 3-2 με τον Σόρο (59’), όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα, ενώ στις καθυστερήσεις έμεινε και με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σάντσεθ.

Με τη νίκη αυτή η Ουέσκα έφτασε τους 19 βαθμούς και παραμένει ουραγός, ενώ η Γρανάδα έμεινε στους 30 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ουέσκα (Μάρτιν): Φερνάντεθ, Πουλίδο, Σιόβας, Ινσούα, Ρίκο(67′ Ντουμπία), Σεοάνε, Μαφέο, Γκαλάν, Φερέιρο(87′ Κάρλος), Εσκρίτσε(68′ Οκαζάκι), Μιρ

Γρανάδα (Μαρτίνεθ): Σίλβα, Ντίαθ, Πέρεθ, Σάντσεθ, Μαρίν, Κίνα(82′ Ντουάρτε), Ετέκι, Φέντε(46′ Μολίνα), Φουλκιέ(46′ Ματσίς), Σόρο(62′ Ερέρα), Πουέρτας