overfm.gr | Euroleague | Όταν πέρασε μπροστά ο Παναθηναϊκος κατέρρευσε και έχασε

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στη Μπολόνια από το -14 και έφερε το ματς στα μέτρα του (55-57), ωστόσο έπαθε μπλακ άουτ στα τελευταία λεπτά και παραδόθηκε στη Βίρτους, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 74-64.

Μόλις πέρασε μπροστά 55-57 στα μέσα της τέταρτης περιόδου ο Παναθηναϊκός εκείνη την στιγμή κατέρρευσε και γνώρισε την ήττα στην Μπολόνια από την Βίρτους με 74-64. Οι ηττημένοι έμειναν στο 7-13 σε αντίθεση με τους νικητές που ανέβηκαν στο 9-11 . Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Σενγκέλια με 16 πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Γουόλτερς με 15.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά τα δύο πρώτα λεπτά και βρήκε, ωστόσο σταδιακά η Βίρτους έβρισκε πολύ εύκολες λύσεις επιθετικά με Σενγκέλια και Ζαϊτέ, πηγαίνοντας στο +5 (12-7).  Ο προτελευταίος συνέχισε να είναι σε φόρμα και έφερε τους Ιταλούς σε νταμπλ σκορ (18-9) με τον Λι να διαμορφώνει το τελικό 18-11 της πρώτης περιόδου.

Πολύ γρήγορα στη δεύτερη περίοδο η ιταλική ομάδα ξέφυγε για πρώτη φορά στο +12 (23-11) με εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπάκο και έπειτα στο +14 μετά από συνεχόμενα λάθη των «πρασίνων» και πόντους του Λούντμπεργκ (27-13). Με τρία συυνεχόμενα τρίποντα, δυο από Γκριγκόνις και ένα από Λι το «τριφύλλι» μείωσε σε 27-22. Χάκετ, Ζάιτε και Οτζελέγε έφεραν την ομάδα από την Μπολόνια στο +12 (40-28) με το ημίχρονο να την βρίσκει προηγούμενη με 43-30.

Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ δυνατά και με σερί 5-0 δια χειρός Μπέικον και Λι μείωσαν στους 8 (43-35), πριν ο Γουόλτερς ρίξει τη διαφορά και στους 5 (44-39). Με τρίποντο του Χάκετ και καλάθι του Ζάιτε η Βίρτους ξαναπήγε την διαφορά σε διψήφιο 49-39 με τους Γουόλτερς και Πονίτκα να μειώνουν σε 52-48. Ο τελευταίος με τρίποντο έκανε το 55-51 του τρίτου δεκαλέπτου.

Πολύ γρήγορα στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στον πόντο (55-54) με τρίποντο του Γουίλιαμς, πριν προσπεράσει με τρίποντο του Πονίτκα (55-57). Απο εκεί και πέρα υπέστη ένα μεγάλο μπλάκ άουτ με τους Ιταλούς να κάνουν σερί 14-0 με Κορτινιέ, Τεόντοσιτς και Σενγκέλια με την σεμνή τελετή να λαμβάνει τέλος. Στην συνέχεια η ομάδα του Ράντοντς δεν μπόρεσε να αντιράσει και υπέστη την ήττα με 74-64.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 43-30, 55-51, 74-64