overfm.gr | Serie A | Όρθια η Φιορεντίνα στο «Ολύμπικο»

Σημαντικό βαθμό απεσπασε η Φιορεντίνα στο «Ολύμπικο» με 1-1 κόντρα στην Λάτσιο στην προσπάθεια που κάνει να πλησιάσουν τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Με θετικό αποτέλεσμα από το «Ολύμπικο» έφυγε η Φιορεντίνα αποσπώντας ισοπαλία με 1-1 από την Λάτσιο στην προσπάθεια που κάνει να προσεγγίσει τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Με αυτό το αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην τρίτη θέση μαζί με Αταλάντα και Μίλαν.

Μόλις στο 8′ οι «λατσιαλι» άνοιξαν το σκορ όταν μετά από κόρνερ και σύγχιση στην άμυνα των «βιόλα» ο Καζάλε με ξερό σουτ έγραψε το 1-0. Στο 17ο λεπτό το σουτ του Γκονθάλεθ πέρασε μόλις έξω ενώ στο 25’ μετά από λάθος του Ρανιέρι ο Λουίς Αλμπέρτο έκανε το σουτ στο πλαϊνό δίχτυ. Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή ευκαιρία να ισοφαρίσουν όταν ο Λουίς Αλμπέρτο σούταρε με τον Προβεντέλ να σώζει.

Στο 49′ ο Φκοθάλεθ σούταρε εντυπωσιακά και ισοφάρισε σε 1-1 για τους «Τοσκανούς». Στο 59’ οι «βιόλα» έκλεψαν έξω από την περιοχή και ο Γκονθάλεθ πλάσαρε με τη μία αλλά αστόχησε ενώ στην κόντρα ο Άντερσον έκανε το διαγώνιο σουτ από δεξιά αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω. Η Φιορεντίνα έχασε ακόμη μια καλή ευκαιρία στο 66′ με τον Ντόντο να κάνει την σέντρα και τον Γιόβιτς την κεφαλιά και ο Προβεντέλ απέκρουσε. Στο 94′ ο Μιλένκοβιτς παραλίγο να γίνει ο ήρωας για τους φιλοξενούμενους αλλά είχε δοκάρι.

ΛΑΤΣΙΟ: Προβεντέλ, Χισάι (71’ Λατσάρι), Ρομανιόλι, Καζάλε, Μάρουσιτς, Λουίς Αλμπέρτο (63’ Βεσίνο), Άντερσον, Κατάλντι (63’ Μάρκος Αντόνιο), Σάβιτς, Τζακάνι, Πέδρο (71’ Ιμόμπιλε)

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τεράτσιανο, Ντοντό, Μπιράγκι, Μιλένκοβιτς, Ρανιέρι (86’ Ιγκόρ), Μποναβεντούρα (74′ Ικονέ), Μπαράκ, Άμραμπατ, Γιόβιτς (85’ Καμπράλ), Κουαμέ (46’ Σαπονάρα), Γκονθάλεθ (74′ Μαντραγκόρα)