overfm.gr | Διεθνή | Τόφας – Γαλατάσαραϊ 98-89: Φανταστικό ντεμπούτο αλλά ήταν για Τζάκσον και Γαλατά

Ο Πιέρ Τζάκσον έκανε φανταστικό ντεμπούτο με την Γαλατά, αλλά η ομάδα του δεν κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την έδρα της Τόφας.

Ο Πιέρ Τζάκσον έκανε τα πάντα στο ντεμπούτο του με την φανέλα της Γαλατασαράι αλλά η ομάδα του δεν κατάφερε να φύγει με την νίκη από την έδρα της Τόφας χάνοντας το παιχνίδι με 98-89.

Η Γαλατά ήταν μπροστά στο σκορ για όλο σχεδόν το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ένα μεγάλο νεκρό διάστημα στην τρίτη περίοδο έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν διψήφια διαφορά και να φτάσουν στην νίκη. Ο Τζάκσον ήταν φανταστικός στην αναμέτρηση τελειώνοντας το παιχνίδι με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ στα 38 λεπτά που αγωνίστηκε.

Η εμφάνιση του ωστόσο δεν ήταν αρκετή καθώς είχε για αντίπαλο δέος τον επίσης τρομερό Ακούν – Πουρσέλ, ο οποίος είχε 26 πόντους και τέσσερις ασίστ, με τον Τι Τζέι Ουάιτ να προσθέτει άλλους 14 για την Τόφας, ενώ φανταστικός οργανωτικά ήταν ο Ουγκουρλού με 14 ασίστ και 6 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 51-50, 75-70, 98-89