overfm.gr | Βόλεϊ | Ολυμπιακός – Ζοκ 0-3: Έφτασε στην πηγή, αλλά…[pics&vids]

Έφτασε στην πηγή, αλλά…Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν με 3-0 και δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τη Ζοκ στο «Μελίνα Μερκούρη» για το CEV Champions League Γυναικών, στη ρεβάνς της ήττας με 3-2 στη Σερβία.Ολυμπιακός – Ζοκ 0-3: Έφτασε στην πηγή, αλλά…Οι «ερυθρόλευκες» αν και προσπάθησαν, δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στους πολυπόθητους ομίλους της διοργάνωσης  και θα συνεχίσουν στο CEV Cup, αφού ηττήθηκαν με 3-0. Εκεί, θα αντιμετωπίσουν την Πόρτο.

Ο Ολυμπιακός είχε καλά διαστήματα και στα δύο παιχνίδια, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση, παίζοντας απέναντι σε έναν ιδιαίτερα δυνατό αντίπαλο, από χώρα που έχει δημιουργήσει…σχολή στο βόλεϊ. Θα μπορούσε να έχει πάρει περισσότερα σετ στο σημερινό (4/11) αγώνα, αλλά «λύγισε» στις λεπτομέρειες. Το μόνο σίγουρο είναι πως το σύνολο του κόουτς Κουτίνιο έχει πολύ μέλλον, βασιζόμενο σε έναν κορμό ιδιαίτερα ποιοτικών αθλητριών.

Ολυμπιακός – Ζοκ 0-3: Πρόβλημα τα μπλοκ

Οι «ερυθρόλευκες» έψαχναν νίκη με καθαρό σκορ (3-0,3-1,) ή, στη χειρότερη, επικράτηση με 3-2, ώστε να κριθεί το ματς στο «χρυσό» σετ. Οι παίκτριες του Κουτίνιο άρχισαν δυναμικά, κάνοντας γρήγορα το 2-0. Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν με όρεξη, αλλά και η ομάδα της Ζοκ έδειξε την ποιότητά της, ισοφαρίζοντας σε 8-8 με όμορφα τελειώματα. Τα λάθη από τις ακραίες οδήγησαν το ματς στο 10-8 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Ολυμπιακός, σε αντίθεση με τη Ζοκ, είχε μεγάλα θέματα στον επιθετικό τομέα, με τα μπλοκ των φιλοξενούμενων να λειτουργούν άριστα, παρά την προσπάθεια της Κόστα. Κάπως έτσι, η Ζοκ πήρε το πρώτο σετ με  25-19.

Ολυμπιακός – Ζοκ 3-0: Το έχασε στις…λεπτομέριες

Το δεύτερο σετ άρχισε ξανά με τον Ολυμπιακό να μπαίνει δυνατά και να φτάνει στο 4-2 μετά από «καρφί» της Χίπε. Οι αθλήτριες του Κουτίνιο έδειχναν σαφώς πιο συγκεντρωμένες σε άμυνα και επίθεση σε αυτό το σημείο του παιχνιδιού, φτάνοντας στο 10-9. Πρωταγωνίστριες, αυτή τη φορά, οι Γιώτα και Χριστοδούλου. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν αποφασισμένες να κάνουν το 1-1 στην αναμέτρηση, βγάζοντας καλές υποδοχές και εξετάζοντας ψύχραιμα τις επιλογές τους στην επίθεση. Η παρουσία της Γιώτα ανέβασε την απόδοση των γηπεδούχων. Παρόλα αυτά, οι Σέρβες έκαναν το 2-0 (23-25) στις… λεπτομέρειες, με την υπόθεση πρόκριση να δυσκολεύει πολύ για την ομάδα του Πειραιά.

Ολυμπιακός – Ζοκ 0-3: Έφτασε στην πηγή, αλλά…

Στο τρίτο «κομμάτι» του παιχνιδιού, οι δύο αντίπαλοι ήταν κοντά στο σκορ, με τη Ζοκ να έχει κάποια βεβιασμένα και άστοχα τελειώματα. Παρά το «βουνό» που έπρεπε να ανέβουν, οι αθλήτριες του Κουτίνιο δε σταμάτησαν να προσπαθούν και βρέθηκαν να προηγούνται με 17-14, δείχνοντας πως δεν είχαν χάσει την πίστη τους για την πρόκριση. Η Χίπε ήταν άστοχη στις κρίσιμες στιγμές, με τις Σέρβες να παίρνουν προβάδισμα με 20-18. Ακολούθησε ένα απίστευτο ντέρμπι, με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα και το τελικό σκορ στο σετ να είναι 33-31 υπέρ των φιλοξενούμενων, οι οποίες πήραν την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης.