overfm.gr | Βόλεϊ | Ολυμπιακός – Χεμπάρ Παζαρζίκ 1-3: Ήταν όνειρο

Ολυμπιακός – Χεμπάρ Παζαρζίκ 1-3: Ήταν όνειρο. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν πολλά λάθη στο 2ο και το 3ο σετ και θα συνεχίσουν στο CEV Cup.

Το όνειρο της πρόκρισης του Ολυμπιακού στη φάση των ομίλων του CEV Champions League έμεινε όνειρο. Η Χεμπάρ, με τον Αλεξίεφ (σ.σ.: πρώην «ερυθρόλευκος» ακραίος) να κάνει μεγάλο ματς, πήρε τα δύο σετ που χρειάζονταν στο Ρέντη και μαζί με το αυτό την πρόκριση. Κλειδί για την επίτευξη του στόχου της ήταν η κυριαρχία πάνω στο φιλέ με τα μπλοκ. Ολυμπιακός – Χεμπάρ Παζαρζίκ: Ήταν όνειρο. Πλέον, η ευρωπαϊκή πορεία του Ολυμπιακού θα συνεχιστεί στο CEV Cup. Εκεί όπου οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν σε διπλά ματς τη γαλλική Μονπελιέ.

Ολυμπιακός – Χεμπάρ Παζαρζίκ: Δυναμική αρχή

Ο αγώνας άρχισε με τον Ολυμπιακό να βγάζει σωστές υποδοχές, με άμυνες των Μιγιαΐλοβιτς και Ζήση, φτάνοντας γρήγορα στο 7-4, το οποίο σημείωσε ο Πάγενκ με δυνατό «καρφί». Ο Μιγιαΐλοβιτς ήταν κινητήριος δύναμη των «ερυθρολεύκων», οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τα προβλήματα του Αλεξίεφ στην υποδοχή, κάνοντας το 14-9, λίγο αργότερα.

Η οδηγία του Καζάζη στους παίκτες του να «κλείνουν» τη διαγώνιο του Αλεξίεφ απέδωσε καρπούς, οδηγώντας τη Χεμπάρ σε άσχημα τελειώματα και εύκολα λάθη. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το σετ με 25-21, έπειτα από όμορφο «ράλι». Μοναδικό αρνητικό για τον Ολυμπιακό η κίτρινη κάρτα στον Στιβαχτή.

Ολυμπιακός – Χεμπάρ Παζαρζίκ: Χαμένη ευκαιρία

Η αρχή του δεύτερου σετ δεν ήταν το ίδιο καλή για την ομάδα του Καζάζη, με τους Βούλγαρους να βρίσκουν τον τρόπο να αντιμετωπίσουν τα μπλοκ των γηπεδούχων. Το δεύτερο σετ ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο, με τους δύο αντιπάλους να βρίσκονται κοντά στο σκορ, μέχρι το τέλος. Οι Πέριτς και Έγκλεσκαλνς ήταν ασταμάτητοι επιθετικά, όμως η Χεμπάρ κατέκτησε το σετ στις…λεπτομέρειες με 25-23.

Το χαμένο σετ φάνηκε πως επηρέασε τη συγκέντρωση των γηπεδούχων, οδηγώντας σε εύκολα λάθη και άστοχες επιθέσεις στην αρχή του τρίτου μέρους του παιχνιδιού. Το αποτυχημένο σερβίς του Έγκλεσκαλνς οδήγησε στο 7-7 των φιλοξενούμενων. Ο Πέριτς ήταν εκείνος που έπαιρνε τις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες για την ομάδα του, μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να «ξεφύγουν» στο σκορ.

Ολυμπιακός – Χεμπάρ Παζαρζίκ: Τον «μπλόκαρε»

Το τρίτο σετ ήταν το πιο καθοριστικό. Ο Ολυμπιακός το ήθελε για να παραμείνει ζωντανός στο «κόλπο» της πρόκρισης, η Χεμπάρ για να τελειώσει με αυτή. Μέχρι τα μισά, σχεδόν, του σετ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα μικρό προβάδισμα 10-9. Αλλά από εκείνο το σημείο και μετά τα λάθη στο σερβίς και η υπεροχή της βουλγαρικής ομάδας στο φιλέ έκαναν τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός έδωσε 9 πόντους από λάθη, η Χεμπάρ πήρε 6 πόντους από μπλοκ, ενώ είχε συνολικά 8 και κατέκτησε το σετ, που της έδωσε το εισιτήριο για τους ομίλους.

Ολυμπιακός – Χεμπάρ Παζαρζίκ: Με πολλές αλλαγές

Από τη στιγμή που είχε κριθεί η πρόκριση, ο Δημήτρης Καζάζης έκανε πολλές αλλαγές και στην ουσία αγωνίστηκε με τους… αναπληρωματικούς του. Το σκηνικό ήταν, πάντως, ανάλογο. Καλή εικόνα ως ένα σημείο και μετά άρχισαν τα λάθη, ενώ δούλεψε ξανά το μπλοκ της Χεμπάρ. Στην τελική ευθεία του σετ, όμως, οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη βελτιώθηκαν. Βρέθηκαν στο 23-21, αλλά και πάλι το μπλοκ ήταν που γύρισε το ματς για το τελικό 1-3 σετ.

Τα σετ: 25-21, 23-25, 19-25, 23-25.