overfm.gr | ΜΠΑΣΚΕΤ | Ολυμπιακός – Χάποελ Χολόν 88-77: Έβαλε τα «μεγάλα» σουτ και πήρε την νίκη!

Η Χάποελ Χολόν πήγε να γυρίσει στο τέλος το παιχνίδι κάνοντας μία εξαιρετική εμφάνιση, όμως ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα και πήρε το παιχνίδι.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και έχοντας καλή αμυντική λειτουργεία, αλλά και με τον Τόμας Γουόκαπ στην αιχμή της επιθετικής λειτουργείας προηγήθηκαν με 11 πόντους. Η Πειραϊκή ομάδα διατήρησε τον έλεγχο μέχρι το 12ο λεπτό με το σκορ να είναι στο 25-14. Στην συνέχεια τα πολλά άστοχα περιφερειακά σουτ και τα λάθη τα οποία έκαναν οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν την ευκαιρία στην Χολόν να μειώσει σιγά σιγά την διαφορά και να ισοφαρίσει 36-36.

Στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός πήρε ξανά το προβάδισμα (48-40). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αρκετά αμυντικά κενά, αλλά κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά στο 30’ 65-59. Παρόλα αυτά οι Ισραηλινοί μείωσαν ξανά την διαφορά και πέρασαν μπροστά με ένα σερί 8-0 (65-67). Τα πάντα όμως άλλαξαν όταν μπήκε ο Μουσταφά Φαλ.

Ο Γάλλος σέντερ κυριάρχησε κάτω από το καλάθι και έτσι οι Λαρεντζάκης και ΜακΚίσικ έβαλαν τα δύσκολα σουτ από την περιφέρεια, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στο +10. Οι Ισραηλινοί προσπάθησαν να κλέψουν το παιχνίδι με σουτ τριών πόντων, όμως ο Σάσα Βεζένκοφ έδειξε τον δρόμο στον Ολυμπιακό και πήρε την νίκη.