Ολυμπιακός σκόρερ: Από τον Σιδέρη στον Ελ Αραμπί [vid] | overfm.gr

overfm.gr | Super League 1 | Ολυμπιακός σκόρερ: Από τον Σιδέρη στον Ελ Αραμπί [vid]

Ολυμπιακός σκόρερ: Πρώτη φορά μετά τα τέλη της δεκαετίας του ’60 που ένας «ερυθρόλευκος» σκοράρει σε δύο σερί χρονιές από 20 γκολ στο πρωτάθλημα.

Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Ο πρώτος σκόρερ του ελληνικού πρωταθλήματος. Ο Μαροκινός επιθετικός του Ολυμπιακού σκόραρε την Κυριακή το βράδυ στον αγώνα με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Ο Μαροκινός ήταν εκείνος που σημείωσε το τρίτο γκολ των «ερυθρολεύκων» στο θρίαμβο 5-1 κόντρα στους «κιτρινόμαυρους». Φτάνοντας τα 20 γκολ στη Super League της περιόδου 2020-21.

Κάτι που είχε πετύχει και την περασμένη σεζόν. Δύο σερί χρονιές με 20 γκολ στο πρωτάθλημα. Ανάλογη επίδοση είχε και πέρσι ο σέντερ φορ των Πειραιωτών. Κάτι που συμβαίνει μόλις για δεύτερη φορά, αλλά πρώτη από έναν ξένο παίκτη των «ερυθρολεύκων». Ο Ελ Αραμπί είναι ο πρώτος αλλοδαπός ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού που βάζει από 20 γκολ σε δύο σερί χρονιές.

Έκλεισε την περασμένη χρονιά με 20 γκολ σε 34 αναμετρήσεις. Φέτος ισοφάρισε αυτή την επίδοση σε 25 ματς, αλλά έχει ακόμα άλλα 8 στα φετινά πλέι οφ για να σημειώσει νέα επίδοση, ακόμα καλύτερη. Οι δύο συνεχόμενες 20άρες του Μαροκινού, πάντως, είναι επίδοση που έχει συμβεί άλλη μια φορά, από καταβολής Α’ Εθνικής. Από το 1959-60 ως και σήμερα, μόνο άλλος ένας «ερυθρόλευκος» ποδοσφαιριστής είχε πετύχει κάτι ανάλογο. Ο μεγάλος Γιώργος Σιδέρης.

Ο «Φόντακας» είχε βάλει τουλάχιστον 20 γκολ σε 3 σεζόν στη σειρά. Την περίοδο 1966-67 σκόραρε 22 φορές στο πρωτάθλημα, την περίοδο 1967-68 σκόραρε 23 φορές και την περίοδο 1968-69 είχε πετύχει 35 γκολ. Επίσης, είχε προηγηθεί η διετία 1963-65 όπου είχε βάλει πάνω από 20 τέρματα και στις δύο. Στην πρώτη 26 και στη δεύτερη 29 γκολ, αντίστοιχα. Όπως και να το κάνουμε, όμως, οι τωρινές επιδόσεις του Ελ Αραμπί είναι εξαιρετικές και αποδεικνύουν γιατί είναι ο κορυφαίος σέντερ φορ για τον Ολυμπιακό τον 21ο αιώνα.

Σεζόν 2019-20

• 24/08/2019 Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 1-0 (1)
  • 14/09/2019 Ολυμπιακός – Βόλος 5-0 (1)
  • 28/09/2019 Ολυμπιακός – Λαμία 2-0 (1)
  • 06/10/2019 Αρης – Ολυμπιακός 1-2 (1)
  • 07/12/2019 Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 0-3 (2)
  • 15/12/2019 Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 0-5 (2)
  • 18/12/2019 Ολυμπιακός – Λάρισα 4-1 (1)
  • 05/01/2020 Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-0 (1)
  • 12/01/2020 Λαμία – Ολυμπιακός 0-4 (3)
  • 19/01/2020 Ολυμπιακός – Αρης 4-2 (1)
  • 01/02/2020 Ολυμπιακός – Ξάνθη 3-1 (1)
  • 15/02/2020 Ολυμπιακός – Πανιώνιος 4-0 (2)
  • 07/06/2020 ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-1 (1)
  • 21/06/2020 Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-0 (1)
  • 28/06/2020 ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-2 (1)

Σεζόν 2020-21

• 26/09/2020 Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 2-0 (1)
  • 04/10/2020 ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 1-1 (1)
  • 17/10/2020 Ολυμπιακός – Ατρόμητος 4-0 (3)
  • 05/12/2020 Ολυμπιακός – Βόλος 4-1 (3)
  • 13/12/2020 Λαμία – Ολυμπιακός 0-6 (1)
  • 20/12/2020 Ολυμπιακός – Λάρισα 5-1 (2)
  • 03/01/2021 Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-0 (2)
  • 09/01/2021 Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 1-2 (1)
  • 27/01/2021 Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-0 (1)
  • 07/02/2021 Ολυμπιακός – ΟΦΗ 3-0 (1)
  • 14/02/2021 Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-1 (1)
  • 07/03/2021 Ολυμπιακός – Λαμία 3-0 (1)
  • 14/03/2021 Λάρισα – Ολυμπιακός 1-3 (1)
  • 04/04/2021 ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-5 (1)

** Μέσα στην παρένθεση, δίπλα από το σκορ, είναι ο αριθμός των γκολ του Ελ Αραμπί ανά ματς που σκόραρε.