overfm.gr | Super League 1 | Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα 1-0: Χασάν ο λυτρωτής!

Ο «Φαραώ» χτύπησε και πάλι και με γκολ στις καθυστερήσεις έδωσε ένα σημαντικό τρίποντο στον Ολυμπιακό κόντρα στον αξιόμαχο ΠΑΣ Γιάννινα. Έχασαν και πέναλτι οι γηπεδούχοι με τον Βαλμπουενά στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο ματς θέλοντας να πετύχει το γρήγορο τέρμα, ώστε ουσιαστικά να «κλειδώσει» το τρίποντο. Η πρώτη φάση στο ματς ήταν από πλευράς γηπεδούχων με όταν στο 6’ ο Ντρέγκερ έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας κυρίως από τις πτέρυγες προσπαθούσαν να βρουν τον δρόμο προς την αντίπαλη άμυνα του ΠΑΣ. Κάτι που κατάφεραν χάρη σε ένα στημένο. Στο 17’ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ, ο Ελ Αραμπί έκανε την προβολή με τον Χουτεσιώτη να πέφτει πάνω του. Ο διαιτητής Διαμαντόπουλος καταλόγισε πέναλτι στο μαρκάρισμα του τερματοφύλακα του ΠΑΣ πάνω στον Μαροκινό επιθετικό.

Στο 20’ο Βαλμπουενά ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Χουτεσιώτης έπεσε σωστά στην αριστερή του πλευρά και κράτησε το 0-0 στο ματς.

Στο 28’ ήταν η πρώτη φάση από πλευράς φιλοξενούμενων. Ο Παμπλίδης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και δεξιά, αλλά ήταν αδύναμο και η μπάλα πέρασε άουτ. Ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ είχε μια ακόμα καλή στιγμή στο ματς, όταν ο Παμλίδης βρέθηκε εκτός περιοχής, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε πάνω στον Σεμέδο και έφυγε κόρνερ. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Η εικόνα του ματς ήταν ίδια και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός πίεζε προκειμένου να πετύχει το γκολ που θα του έκανε πιο εύκολη τη ζωή στην υπόθεση νίκη. Οι Γιαννιώτες με τη σειρά τους, ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα και έκλειναν καλά τους χώρους. Οι Βαλμπουενά και Φορτούνης δεν μπορούσαν να βρουν χώρους, η ώρα περνούσε και έτσι ο Μαρτίνς θέλοντας να τα παίξει όλα για όλα, πέρασε όλα τα επιθετικά όπλα της ομάδας του.

Οι Χασάν και Βρουσάι πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο και έκαναν πιο κινητικό τον Ολυμπιακό. Όμως οι επιθετικές επιλογές των «ερυθρόλευκων» είτε ήταν λάθος, είτε σταματούσαν στους κεντρικούς αμυντικούς του ΠΑΣ.

Κάπως έτσι φτάσαμε μέχρι τις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Στο 90+3’ ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από θέση έξω δεξιά, με τον Χασάν να λυτρώνει τον Ολυμπιακό και να του δίνει ένα σημαντικό τρίποντο, στην πορεία που κάνει η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς για την κατάκτηση του 46ου πρωταθλήματος.