overfm.gr | Basket League | Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 86-68: Παραμένει αήττητος

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 86-68 του ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League και παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά σε όλο το πρώτο μέρος από τον ΠΑΟΚ, ωστόσο ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο όπου έφτασε μέχρι και το +17 του έλυσε τα χέρια και έφτασε τελικά στην νίκη. Με μόλις μια νίκη στην Basket League παρέμεινε ο ΠΑΟΚ που είναι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

O MVP: Ο Ολυμπιακός είχε αρκετούς πρωταγωνιστές, ωστόσο επιλέγουμε τον Μιχάλη Λούντζη. Ο Έλληνας γκαρντ αγωνίστηκε για μόλις 13 λεπτά και είχε 12 πόντους (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα) και πέντε τελικές πάσες.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»:. Η τρίτη περίοδος. Ο ΠΑΟΚ είχε καταφέρει να είναι ανταγωνιστικός στο πρώτο μέρος, ωστόσο οι Πειραιώτες με πολύ καλή άμυνα και ευστοχία στην περιφέρεια έχτισαν διαφορά ασφαλείας.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Μάλκολμ Γκρίφιν. Ο Αμερικανός γκαρντ δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του και μόνο κακό έκανε στον ΠΑΟΚ. Είχε μόλις 6 πόντους με 2/12 σουτ εντός πεδιάς.

THE POINT:  Η διαφορά των δύο ομάδων στην δημιουργία. Ο Ολυμπιακός μοίρασε 25 ασίστ, την ώρα που ο ΠΑΟΚ είχε 14. Τα ελεύθερα σουτ που έβγαλαν οι Ερυθρόλευκοι μέσα από την δημιουργία είναι και αυτά που έκριναν το παιχνίδι.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο. Οι δύο ομάδες απάνταγαν η μια στην άλλη, και καμία από τις δύο δεν κατάφερνε να ξεφύγει. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3 πόντους με βολές του Ντόρσεϊ, με τον ΠΑΟΚ να απαντάει με τους Τζόουνς και Ντι Λίο (10-11). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε για πρώτη φορά να πάει το παιχνίδι στις δύο κατοχές με καλάθι του Λοβ 1:45” πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός απάντησε με Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ (20-19), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-21.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με τρίποντο του Κάρτερ (29-30). Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει με 8 πόντους τρέχοντας σε σερί 9-0 για το (38-30). Ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα και με τρίποντο του Γκρίφιν και 5 πόντους του Καμπερίδη έφερε το παιχνίδι στα ίσα (38-38). Ο Ολυμπιακός πήρε στα αποδυτήρια με αέρα τρίποντο χάρη σε περιφερειακό σουτ του ΜακΚίσικ (41-38).

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Ξέφυγε με τα τρίποντα!

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκαν το χέρι τους από την περιφέρεια με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να ακολουθήσει. Στο έμμεσο τρίποντο του Ντόρσεϊ απάντησε με κάρφωμα ο Τζόουνς (44-40), με τους Ουόκαπ και Βεζένκοφ να αγγίζουν το διψήφιο προβάδισμα για τον Ολυμπιακό (49-40). Ο Ολυμπιακός πήγε στο +10 με τρίποντο του Ντόρσεϊ λίγο αργότερα, με τον Βεζένκοφ να εκτελεί και αυτός από μακριά για την μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι (64-47). Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 66-52 μετά από καλάθι του Λοβ.

Ο ΠΑΟΚ με ένα μικρό 4-0 σερί στο πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου μείωσε στους 10 πόντους (66-56). Ο Ολυμπιακός απάντησε με 5-0 σερί για να μειώσουν Γκριφιν και Μάρβιν Τζόουνς σε 71-61, με τον Ζερμέν Λοβ να μειώνει μετά από αρκετή ώρα σε μονοψήφια επίπεδα (71-63). Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο με το τελικό σκορ να είναι 86-68 για τον Ολυμπιακό.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 41-38, 66-52, 86-68