overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-2: Η κούπα στον Πύργο τον Λευκό [vids]

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-2: Με «χρυσό» σκόρερ τον Κρμέντσικ στο 90ό λεπτό ο δικέφαλος του Βορρά κατέκτησε το 8ο Κύπελλο την ιστορίας του. Βεϊρίνια με πέναλτι (34′) και Εμβιλά (50′) τα άλλα γκολ.

Κυπελλούχος Ελλάδας για 8η φορά στην ιστορία του αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ. Με το «χρυσό» γκολ του Μίκαελ Κρμέντσικ στο 90ό λεπτό, ο δικέφαλος του Βορρά νίκησε στο ΟΑΚΑ 2-1 τον Ολυμπιακό και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τη σεζόν. Όσον αφορά στον Ολυμπιακό, τα δικά του λάθη, αλλά και η μεγάλη βραδιά του Πασχαλάκη που έκανε πολλές και σωτήριες επεμβάσεις καθόρισαν τον 79ο τελικό. Σε ένα ματς που είχε συναρπαστικό φινάλε. Οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα μέσα στον αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» τα πρώτα 25 λεπτά, ο δικέφαλος το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός το κυριαρχικό πρώτο 20λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο και ο ΠΑΟΚ το τελευταίο δεκάλεπτο όπου και πέτυχε το νικητήριο γκολ και κατέκτησε τον τίτλο του Κυπελλούχου Ελλάδας.

Δυναμικό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό

Οι πρωταθλητές μπήκαν καλά στον αγώνα. Στο πρώτα λεπτά ήταν εκείνοι που είχαν τις φάσεις, που δημιούργησαν ευκαιρίες, που θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ. Την ίδια στιγμή, στα πρώτα λεπτά ο ΠΑΟΚ έδειχνε αιφνιδιασμένος και δεν μπορούσε να βγάλει αντίδραση. Οι παίκτες του Μαρτίνς είχαν κυριαρχήσει στον άξονα και είχαν την πρώτη μεγάλη στιγμή στο 13′, αλλά ο Μπρούμα που βρέθηκε απέναντι από τον Πασχαλάκη δεν μπόρεσε να πλασάρει εύστοχα. Με την άμυνα του ΠΑΟΚ προσαρμοσμένη σε Ελ Αραμπί και Μασούρα, ο Πορτογάλος εξτρέμ έβρισκε χώρους, αλλά δεν μπορούσε να τους αξιοποιήσει, να κάνει τη διαφορά. Ένα ακόμα σουτ από τον Καμαρά, στο 19′. Κι αυτό ήταν. Από εκείνο το σημείο άλλαξε εικόνα το ματς.

Η υπεροχή του ΠΑΟΚ

Στο 25ο λεπτό ο Μαρτίνς άλλαξε παίκτη στην άμυνα. Ο Παπασταθόπουλος είχε ενοχλήσεις, δεν μπόρεσε να συνεχίσει και ο Ρέμπτσιουκ πήρε τη θέση του, με εσωτερικές αλλαγές για τον δικέφαλο στο Βορρά. Από εκείνο το σημείο, το ματς άλλαξε εικόνα. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε μέτρα, άρχισε να απειλεί, ενώ η άμυνα του Ολυμπιακού είχε σοβαρά ζητήματα. Στο 26′ αδράνεια από Σεμέδο και Σα, ο Σβιντέρσκι με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 34′ νέο λάθος, αυτή τη φορά του Εμβιλά που μάρκαρε τον Σβαμπ στην περιοχή. Πέναλτι υπέδειξε ο Μακέλι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Βιεϊρίνα και άνοιξε το σκορ (0-1). Οι παίκτες του Γκαρσία είχαν πλέον τον απόλυτο έλεγχο, δεν απειλήθηκαν και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι.

Ο Φορτούνης έκανε τη διαφορά

Ο Μαρτίνς βλέποντας πώς η άμυνα του ΠΑΟΚ είχε προσαρμοστεί στον Ελ Αραμπί και πώς ο Μπρούμα δεν μπορούσε να δώσει λύσεις, με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έβαλε στο ματς τον Φορτούνη. Ο Έλληνας μέσος άλλαξε την εικόνα του ματς. Έδωσε πνοή και με τις εκτελέσεις του και με τη δημιουργία του. Στο 50ό εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Εμβιλά με σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε (1-1). Στο 56′ γύρισε εξαιρετικά την μπάλα από τα αριστερό, για να πιάσει κεφαλιά «ψαράκι» και τον Πασχαλάκη να κάνει την απόκρουση του ματς.

Η εικόνα του αγώνα είχε αλλάξει ριζικά. Με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί πλήρως και τον ΠΑΟΚ να έχει χάσει αφενός μέτρα και αφετέρου να μην μπορεί να κρατήσει την μπάλα. Ταυτόχρονα και ο Καμαρά ανέβασε την απόδοσή του. Δύο ακόμα φάσεις για τον Ολυμπιακό με Μασούρα και Ελ Αραμπί.

Τρίτη και φαρμακερή από τον Κρμέντσικ

Από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός δεν έφτασε ως εκείνο το σημείο στην ανατροπή, ο ΠΑΟΚ εξισορρόπησε. Ναι μεν οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά ο δικέφαλος του Βορρά κέρδισε ξανά μέτρα. Με τον Γκαρσία να κάνει διπλή αλλαγή στο 80ό λεπτό. Με τον Τσιγγάρα και τον Κρμέντσικ να μπαίνουν στο ματς. Ο δεύτερος ήταν καθοριστικός. Στο 84′ αστόχησε σε ψηλοκρεμαστό σουτ εντελώς αμαρκάριστος, στο 85′ έχασε το πρώτο τετ-α-τετ, αλλά στο 90ό λεπτό μετά την πάσα με τακουνάκι του Ζίβκοβιτς, δεν αστόχησε. Σημάδεψε σωστά, σκόραρε για το 2-1 και έδωσε τον τίτλο στον ΠΑΟΚ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το γκολ στο 90ό λεπτό. Εκπληκτική συνεργασία των παικτών του δικεφάλου του Βορρά. Πάσα με τακουνάκι του Ζίβκοβιτς και ο Κρμέντσικ σημάδεψε σωστά, δίνοντας το Κύπελλο στον ΠΑΟΚ

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Μίκαελ Κρμέντσικ. Ο Τσέχος επιθετικός ήταν εκείνος που έκανε τη διαφορά στον αγώνα. Μπήκε στο 80ό λεπτό και διαμόρφωσε το ματς με το «χρυσό» γκολ που πέτυχε στο φινάλε.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης. Ο Έλληνας γκολκίπερ θα μπορούσε να είχε βρει και MVP. Με τις πολλές και σωτήριες επεμβάσεις σε πολλά σημεία του ματς, έκρινε εν πολλοίς τον τελικό του ΟΑΚΑ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Το δίδυμο των Σεμέδο και Χολέμπας. Πολλά λάθη, μεγάλη νευρικότητα και κακές αντιδράσεις. Ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο που κόστισαν πολύ.

ΤΑ ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ: Ο Ντάνι Μακέλι άφησε το δυνατό παιχνίδι. Αλλά στη φάση του 55ου λεπτού έκανε λάθος και εκείνος και το VAR. Υπάρχει επαφή του Πασχαλάκη με τον Μασούρα και η φάση έπρεπε να τσεκαριστεί.

FACE TO FACE: Ο Μαρτίνς επέλεξε τον Παπασταθόπουλο για την αρχική ενδεκάδα, αλλά δεν ήταν έτοιμος και στο 25ο λεπτό αποχώρησε. Μια αλλαγή που διαφοροποίησε την εικόνα του αγώνα. Όσον αφορά στον Γκαρσία, η δική του ενδεκάδα στην αρχή είχε θέματα, αλλά μετά ρόλαρε. Ο προπονητής του Ολυμπιακού έκανε κίνηση ματ με τον Φορτούνη, αλλά στο φινάλε εκείνος του ΠΑΟΚ τον κέρδισε κατά κράτος με τον Κρμέντσικ.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (25′ Ρέαμπτσιουκ), Εμβιλά, Ανδρούτσος, Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Καμαρά (90’+1 Βαλμπουενά), Μπρούμα (46′ Φορτούνης), Μασούρας (86′ Χασάν), Ελ Αραμπί.

ΠΑΟΚ (Π. Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Ροντρίγκο, Μπάμπα (90’+4 Μιχάι), Σβαμπ, Ντάγκλας, Α. Ζίβκοβιτς, Ουάρντα (80′ Τσιγγάρας), Σβιντέρσκι (80′ Κρμέντσικ)

Διαιτητής: Ντάνι Μακέλι (Ολλανδία), Βοηθοί διαιτητή: Χέσελ Στρέγκστρα, Γιάν ντε Βρις (Ολλανδία), 4ος διαιτητής: Δημήρης Καραντώνης (Ημαθίας), Διαιτητής VAR: Κέβιν Μπλομ (Ολλανδία), Διαιτητής AVAR: Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας)

Κίτρινες κάρτες: – / 45’+1 Ντάγκλας, 90’+2 Σβαμπ.