overfm.gr | A1 Γυναικών | Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 70-64: «Ερυθρόλευκος» θρίαμβος [pics]

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι αιωνίων, κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός αναμετρήθηκαν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας το απόγευμα της Κυριακής (28/11, 17:45) για την πέμπτη αγωνιστική της Α1 γυναικών. Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος, με τον Ολυμπιακό να παίρνει μια μεγάλη νίκη με 70-64.Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 70-64: «Ερυθρόλευκος» θρίαμβος.

Και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Τη διαφορά έκανε ο τρόπος παιχνιδιού των «ερυθρόλευκων» στο τελευταίο δεκάλεπτο, «ταΐζοντας» τη Χάμπλιν, με την ομάδα της κόουτς Καπογιάννη να μη βρίσκει λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Κάπως έτσι, οι 1000 οπαδοί που βρέθηκαν στο ΣΕΦ, είδαν την ομάδα τους να παραμένει αήττητη στην Ελλάδα.

Η MVP: Η Ρουθ Χάμπλιν. Η τελευταία κυριάρχησε κάτω από τη «ρακέτα» στο τελευταίο δεκάλεπτο, δίνοντας πολύτιμους πόντους στην ομάδα της. Τελείωσε το ματς με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η τέταρτη περίοδος. Ο Ολυμπιακός άλλαξε τον τρόπο παιχνιδιού του, ταΐζοντας την ψηλή, γεγονός που του έδωσε τη νίκη.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Η Σμιθ του Παναθηναϊκού, αν και αγωνίστηκε για περισσότερα από 32 λεπτά, δεν κατάφερε να βοηθήσει όσο θα ήθελε, έχοντας μόλις τέσσσερις πόντους.

THE POINT: Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά ήταν τα 21 λάθη του Παναθηναϊκού, έναντι μόλις 11 του Ολυμπιακού.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 70-64: Ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο

Πριν καν την έναρξη της αναμέτρησης υπήρχε ένταση, καθώς ανέβηκαν οι τόνοι μεταξύ της εξέδρας και της ομάδας των φιλοξενούμενων, με την επέμβαση των ψυχραιμότερων και της αστυνομίας να λύνει το ζήτημα.

Ο Ολυμπιακός άρχισε πιο δυνατά, με τη Σταμολάμπρου να κάνει το 5-0 με τρίποντο. Ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις και ισοφάρισε γρήγορα σε 5-5. Πέντε λεπτά μετά την έναρξη, οι ομάδες συνέχιζαν να είναι ισόπαλες (9-9), με καλά ποσοστά στα σουτ τριών πόντων.

Στο σημείο εκείνο έκανε το ντεμπούτο της στην Ελλάδα και η Πλουφ. Οι φιλοξενούμενες βρήκαν τα «βήματά» τους και με καλάθια των Λύμουρα, Χολμς και Χατζηνικολάου έφτασαν στο 15-18. Το δεκάλεπτο «έκλεισε» με τις πρωταθλήτριες Ελλάδας στο +1 (17-18). Ξεχώριζε η Σταχ με πέντε πόντους.

Το σουτ τριών πόντων ήταν πρόβλημα για τον Ολυμπιακό που είχε 11% στις αρχές της δεύτερης περιόδου, έναντι 40% του Παναθηναϊκού, με τη Λύμουρα να εκμεταλλεύεται τα κενά στην άμυνα των γηπεδούχων για εύκολους πόντους. Όταν αυτό άλλαξε, με τη Βίτολα να ευστοχεί από μακριά, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το προβάδισμα με 28-27.

Το δεύτερο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 36-36, με το ματς να παραμένει ντέρμπι. Κορυφαία μέχρι εκείνο το σημείο η Ριντ με 10 πόντους, όσους είχε για τον Ολυμπιακό η Βίτολα. Οι δύο ομάδες είχαν παρόμοια στατιστικά, με τη διαφορά να είναι μεγάλη κατά βάση στις ασίστ, με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν 13, έναντι 7 της ομάδας της Ελένης Καπογιάννη.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 70-64: «Ερυθρόλευκος» θρίαμβος

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με όμορφη προσπάθεια της Αλεξανδρή για το 38-36. Το προβάδισμα συνέχιζε να αλλάζει διαρκώς «χερια», με τη Λύμουρα να βάζει ξανά μπροστά την ομάδα της με τρίποντο, για να μειώσει η Πλουφ, λίγο αργότερα για το 42-44. Ο Παναθηναϊκός σε εκείνο το σημείο βρήκε ρυθμό, φτάνοντας στο +7 με τρίποντο της Χατζηνικολάου, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν χάρη στις Χάμπλιν, Πλουφ και Σταμάτη. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 53-53.

Οι δύο αντίπαλοι συνέχιζαν να δίνουν τη «μάχη» τους και όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο. Τα λάθη συνεχίστηκαν και από τις δύο πλευρές.  Η Χολμς έκανε το 53-55, αλλά ο Ολυμπιακός έκανε το 61-55 με συνεχόμενους πόντους της Χάμπλιν, η οποία κυριάρχησε στη ρακέτα στο τέταρτο «κομμάτι» του παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι στο τέλος, χάρη στις ψύχραιμες αποφάσεις στην επίθεση. Με κλέψιμο της Σταμάτη και εύκολο καλάθι της Σταμολάμπρου, η ομάδα του Ζίμπαρτς έκανε το 65-59, 1:52 πριν τη λήξη. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, ως προς την εικόνα, και ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του ντέρμπι αιωνίων με 70-64. Κάπως έτσι, ο Ολυμπιακός συνεχίζει αήττητος της υποχρεώσεις του.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 36-36, 53-53, 70-64