overfm.gr | Πόλο | Ολυμπιακός – Ούιπεστ 9-8: Κορίτσια… για φίλημα, προκρίθηκαν στον τελικό

Απίστευτη εμφάνιση από τον Ολυμπιακό. Νίκησε την Ούιπεστ και προκρίθηκε στον τελικό της Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει ακόμη έναν ευρωπαϊκό τίτλο, καθώς επικράτησε της Ούιπεστ με 9-8 και προκρίθηκε στον τελικό της Ευρωλίγκα. Τα κορίτσια του Ολυμπιακού πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και πέταξαν εκτός την οικοδέσποινα Ούιπεστ.

Η Ούιπεστ εκμεταλλεύτηκε την πρώτη παίκτρια παραπάνω και άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης (0-1). Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον ίδιο τρόπο, καθώς η Νικόλ Ελευθεριάδου βρήκε το γκολ με ωραίο σουτ στο δεύτερο δοκάρι. Οι τυπικά φιλοξενούμενς προηγήθηκαν ξανά στο σκορ. Η ουγγρική ομάδα έφυγε στην κόντρα, κέρδισε το πέναλτι και η Κέσελι νίκησε τη Διαμαντοπούλου (1-2).

Ο Ολυμπιακός βρήκε και δεύτερο γκολ στην παίκτρια παραπάνω. Η Μυριοκεφαλιτάκη βρέθηκε ελεύθερη και νίκησε εύκολα την αντίπαλη τερματοφύλακα (2-2). Η Βασιλική Διαμαντοπούλου ήταν εξαιρετική στα πρώτα λεπτά και έκανε μία εντυπωσιακή απέκρουση στην παίκτρια παραπάνω. Στο πρώτο οκτάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες το ολοκλήρωσαν ισόπαλες (2-2).

Oλυμπιακός στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου πέρασε για πρώτη φορά. Οι «ερυθρόλευκες» κέρδισαν ακόμη μία αποβολή και με την Ελευθερία Πλευρίτου έκανε το 3-2. Η Ούιπεστ στάθηκε τυχερή, καθώς το σουτ της Περεστέγκι βρήκε στα μπλοκ και κατέληξε στην αντίθετη γωνία και έγινε το 3-3. Η ουγγρική ομάδα έκανε και την ανατροπή, καθώς η Βάντα Πάστα σκόραρε στον παίκτη παραπάνω (3-4).

Η απάντηση ήταν άμεση για τον Ολυμπιακό, καθώς η Μυριοκεφαλιτάκη πέτυχε το δεύτερο της τέρμα στον παίκτη παραπάνω και έφερε πάλι το ματς στα ίσια (4-4). Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι. Γινόντουσαν ομηρικές μάχες και η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (4-4).

To μεγάλο αστέρι της Ούιπεστ, η Κέσελι, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου χρεώθηκε με τρίτη αποβολή και τέθηκε εκτός μάχης. Ο Ολυμπιακός σ΄αυτή τη φάση κέρδισε πέναλτι και με εύστοχη εκτέλεση της Αβραμίδου προηγήθηκε με 5-4. Η Φάραγκο έπιασε ένα απίστευτο σουτ στο τελείωμα του χρόνου και γι ακόμη μία φορά το ματς ήταν ισόπαλο (5-5).

Η απάντηση, όμως, ήταν άμεση. Η Αβραμίδου και πάλι με μια υπέροχη λόμπα έδωσε ξανά προβάδισμα στον Ολυμπιακό (6-5). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και με την Ντόροθι Τέλες να σκοράρει έγινε το 6-6. H Oύιπεστ ύστερα από αρκετή ώρα έφερε τούμπα το ματς, καθώς η Άμπελ Άνταλ βρήκε τέρμα στην παίκτρια παραπάνω (7-6). Οι διαιτητές στα τελευταία λεπτά του οκταλέπτου ήταν κατώτεροι των περιστάσεων και έδωσαν αρκετά σφυρίγματα έδρας στην ουγγρική ομάδα (6-7).

Ο Ολυμπιακός, όμως, ήταν πολύ σκληρός για να πεθάνει και με μία γκολάρα της Ελευθεριάδου ισοφάρισε σε 7-7. Oι «ερυθρόλευκες» έκαναν και την ανατροπή. Η Ελευθεριάδου έκανε ένα απίστευτο κλέψιμο και στη συνέχεια η Μυριοκεφαλιτάκη πέτυχε το τρίτο της γκολ και έβαλε μπροστά την ομάδα του Πειραιά (8-7).

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα κακό λάθος και από το πουθενά οι ερυθρόλευκες δέχθηκαν γκολ από την Πάρκες και ισοφαρίστηκαν σε 8-8. Η Ελευθερία Πλευρίτου απάντησε και με γκολ στην παίκτρια παραπάνω έκανε το 9-8 3.20′ πριν το τέλος. Οι μάχες ήταν απίστευτες μέσα στην πισίνα, με τον Ολυμπιακό να παίζει απίστευτη άμυνα. Ο Ολυμπιακός άντεξε κράτησε το προβάδισμα του και προκρίθηκε στον τελικό.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-4, 6-7, 9-8