overfm.gr | Eurocup | Ολυμπιακός – Μπιντγκόζ – 103-68 – Κυριάρχησε ολοκληρωτικά

Ο Ολυμπιακός νίκησε κατά κράτος την Πολωνική Μπιντγκόζ με σκορ 103-68 και επέστρεψε με θριαμβευτικό τρόπο στο Eurocup γυναικών.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε με θριαμβευτικό τρόπο στο Eurocup γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν την Μπιντγκόζ από την Πολωνία με σκορ 103-68.

Ο Ζίμπαρτς παρέταξε ως αρχικό σχήμα τις Σταμολάμπρου, Αλεξανδρή, Κούπερ, Βίτολα και Χάμπλιν.

Στην αρχή του αγώνα, ο Ολυμπιακός χτύπησε τις Πολωνές στο καλάθι, καθώς η Χάμπλιν πέτυχε 4 πόντους και η Βίτολα 2. Το σκορ μέχρι το 6.57 του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 6-2.

Με τη Σταμολάμπρου να οργανώνει το παιχνίδι και την Κούπερ να είναι δυναμική στην άμυνα οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να κάνουν το 10-2.

Το καλάθι σημείωσε στο τέλος της επίθεσης η Κούπερ από πλάγια θέση στο ζωγραφιστό.

Ονειρικό ξεκίνημα έκαναν οι Πειραιώτισσες. Ήταν πολύ δυναμικές στην άμυνα και με τις Σταμολάμπρου και Κούπερ, έφτασαν στο 15-2. Το χρονόμετρο έδειχνε 3.40 περίπου για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Σταμολάμπρου βάζοντας ένα τρίποντο , πραγματοποίησε το 18-2. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ολυμπιακός δέχεται καλάθι μετά από πολλά λεπτά. Το σκορ είναι στο 18-4.

Σε εκείνο το σημείο, βοήθησε πολύ και η Φουράκη στις μονομαχίες σώμα με σώμα.

Τελικό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν το 20-8.

Αντέδρασε η Μπιντγκοζ – κυρίαρχος και πάλι ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Μπιντγκοζ να αντιδρά και να μειώνει γρήγορα σε 20-12. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτριες του Ζίμπαρτς ήταν λίγο απρόσεκτες στην άμυνα ειδικά μέσα στο καλάθι.

Ωστόσο οι «ερυθρόλευκες» συνήλθαν σχετικά γρήγορα και με τις Χάμπλιν και Νικολοπούλου, διαμόρφωσαν το 31-12. Έσφιξαν την άμυνα τους και έκανα 2 κλεψίμαστα, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν και πάλι.

Η Μπιντγκόζ, απάντησε 6.24’ πριν το τέλος του ημιχρόνου ευστοχώντας σε τρίποντο και μια ελεύθερη βολή. Στην αμέσως επόμενη φάση, η Πολωνική ομάδα κερδίζει νέο φάουλ σε σουτ τριών πόντων και το τεχνικό επιτελείο του Ολυμπιακού καλεί σε τάιμ άουτ, με το σκορ στο 31-16.

Οι Πολωνές κατάφεραν να μειώσουν εκ νέου με αρχικά σε 10 πόντους  και στη συνέχεια σε 8.

Με το σκρο να βρίσκεται στο 33-25, η Σταμολάμπρου με μεγάλο τρίποντο έκανε το 36-25.

Η Μπιντγκόζ πλησίασε και πάλι μειώνοντας στους 9 πόντους, κάνοντας το σκορ 38-29. Εκεί απάντησε η τρομερή Χάμπλιν με δίποντο κάτω από το καλάθι για το 40-29.

Το 40-29 ήταν και το σκορ ημιχρόνου, καθώς ο Ολυμπιακός δε μπόρεσε να ολοκληρώσει την επίθεση του.

Πρώτη σκόρερ των «ερυθρολεύκων» στο ημίχρονο ήταν η Χάμπλιν με 14 πόντους, έχοντας και 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ακόμα, ξεχώριζε η Σταμολάμπρου με 8 πόντους (2τρ.) και 4 ασίστ. Η Νικολοπούλου είχε στο ημίχρονο 7 πόντους (1τρ.) .

Από τη Μπιντγκόζ, ξεχώρισε η Μιχάλεκ με 7 πόντους.

Ολοκληρωτικός Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο και σταδιακά, έχτιζε ευρείες διαφορές.

Ξεκίνησε η Σταμολάμπρου, κάνοντας το 43-29 με τρίποντο και συνέχισε η Βίτολα για το 48-31.

Από κει και πέρα οι «ερυθρόλευκες» έβλεπαν «βαρέλι» το καλάθι τους. Με το χρονόμετρο να δείχνει 1.28 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου  η Φουράκη με δίποντο «έγραψε» το 74-43.

Ενδεικτικό της άνεσης που είχε ο Ολυμπιακός, είναι ότι είχε 10/18 τρίποντα.  Μεγάλα σουτ έβαλαν οι Σταμολάμπρου (3/4τρ.), Νικολοπούλου (2/2) και Τόλφρι (3/8)

Σκορ της τρίτης περιόδου ήταν το εμφατικό 77-50.

Στην τελική ευθεία του αγώνα δεν άλλαξε κάτι δραμτικά, με τις Πειραιώτισσες να μη χαλαρώνουν καθόλου.

Συγκεκριμένα, 2.27 πριν το τέλος του αγώνα  Κούπερ διαμόρφωσε το εμφατικό 96-64 για τον Ολυμπιακό.

Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού, αναδείχθηκε η ηγετική Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου με 19 πόντους. Ακόμα, ξεχώρισαν οι Χάμπλιν και Τόλφρι με 16 και η Κούπερ με 12.

Τελικό σκορ του αγώνα ήταν το 103-68.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 40-29, 77-50, 103-68.