overfm.gr | A1 Γυναικών | Ολυμπιακός – Με Αλεξανδρή και «κατοστάρα» αποχαιρετά το 2021

Ο Ολυμπιακός με τη Διονυσία Αλεξανδρή να είναι… on fire αποχαιρέτισε το 2021 με το εμφατικό 104-58 στο Μοσχάτο επί της τοπικής Ελευθερίας

Με τη Διονυσία Αλεξανδρή να είναι σε τρομερή μέρα, ο Ολυμπιακός αποχαρετά το 2021 με μια εμφατική εκτός έδρας νίκη. Συγκεκριμένα, οι «ερυθρόλευκες», νίκησαν με το ευρύ 104-58 στο Μοσχάτο την τοπική Ελευθερία στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών.

Η γκαρντ των Πειραιωτών ήταν σε πολύ κατάσταση.  Σημείωσε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 10 ασίστ, ενώ έκανε και 6 κλεψίματα.

Στο τελευταίο ματς της χρονιάς, οι «ερυθρόλευκες», μετά τη διακοπή για τα Χριστούγεννα, έβγαλαν διάθεση στο παρκέ. Δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα κόντρα στην ομάδα του Μοσχάτου. Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, πανηγύρισαν μία ακόμα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Στις 5/1, στις 16:00, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς θα αντιμετωπίσει τον ΟΑ Χανίων στο ΣΕΦ, για την εξ’ αναβολής 7η αγωνιστική της Α1, στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με δύο εύστοχα δίποντα των Νικολοπούλου (0-2) και Σταμάτη (0-4) «μπήκε» στο ματς ο Ολυμπιακός, ο οποίος στο 2:50, βρέθηκε πίσω από την Ελευθερία με 14-12. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενες,  πάτησαν «γκάζι» και αφού ισοφάρισαν σε 14-14 (2:40) με ντράιβ και λέι απ της Σταμολάμπρου, έφτασαν στο 21-14 (1:08) με την Αλεξανδρή. Έτσι «έκλεισαν» το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 23-17 επί της ομάδας του Μοσχάτου.

Στην δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν τη διαφορά επί των γηπεδούχων στο +15 (23-38, 5:38) με ωραίο καλάθι της Χάμπλιν. Στη συνέχεια, την «εκτόξευσαν» στο +17 (34-51, 1:21) με τρίποντο της Σταμάτη, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 16 πόντους μπροστά, 51-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς ξέφυγε με +23 (39-62, 6:35). Συγκεκριμένα, με τρίποντο της Σταμολάμπρου, πήγε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με προβάδισμα 26 πόντων. Ακόμα η Βαμβακά στον αιφνιδιασμό, διαμόρφωσε το 77-51 (0:10).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πειραιά, διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο το προβάδισμά της. Έτσι, έφτασε στην τελική επικράτηση με «κατοστάρα» κόντρα στην ομάδα από το Μοσχάτο. Ο Ολυμπιακός συνεχίζει την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα…

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 35-51, 51-77, 58-104

Ολυμπιακός (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 10, Σταμολάμπρου 14 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σταμάτη 7 (4 ασίστ), Αλεξανδρή 15 (1/2 τρίποντα, 10 ασίστ), Σύρρα 5, Νικολοπούλου 9 (4/7 δίποντα, 6 ασίστ), Φουράκη 6, Διέλα 5, Βαμβακά 10 (7 ριμπάουντ), Βιτόλα 11 (9 ριμπάουντ), Χάμπλιν 12 (6/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

Ελευθερία Μοσχάτου (Τσαραπατσάνης): Δαμουλάκη 13, Καρακασίδου 12, Στεφανίδου 2, Σμιθ 7, Τζέιμς 24, Τσούκα, Τσέρου, Κρητικοπούλου