overfm.gr | Volley League | Ολυμπιακός-Φοίνικας 0-3: Μαγική πρόκριση για την Σύρο στον τελικό του League Cup

Οι νησιώτες με μία τρομερή εμφάνιση άφησαν εκτός τον Ολυμπιακό

Με μία εκπληκτική εμφάνιση κόντρα στον πρωταθλητή Ολυμπιακό, ο Φοίνικας Σύρου προκρίθηκε στον τελικό του League Cup επικρατώντας με 0-3 των Πειραιωτών, αντιμετωπίζοντας στον μεγάλο τελικό τον Φίλιππο Βέροιας που έβγαλε εκτός τον ΠΑΟΚ.

Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας ήταν εκπληκτικός, με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα από νωρίς με 2-5. Οι Συριανοί κατάφεραν να διευρύνουν ακόμη περισσότερο την υπέρ τους διαφορά με 9-13, ενώ παρά την προσπάθεια του Ολυμπιακού να φέρει πιο κοντά τον αντίπαλό του, οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήγαν στην τελική ευθεία μπροστά με 15-20, και καθάρισαν το σετ με 17-25 για το 0-1.

Aνάλογα κυμάνθηκε και το δεύτερο σετ, με τον Φοίνικα να μπαίνει με το πόδι πατημένο στο γκάζι και να ξεκινά με ένα γρήγορο 0-3, το οποίο έγινε 4-9 και έδωσε στο σύνολο του Γιούρισιτς μία πολύ καλή διαφορά από την αρχή του σετ.

Στη συνέχεια, όσες φορές και να προσπάθησαν οι «ερυθρόλευκοι» να γυρίσουν τον διακόπτη, έπεσαν πάνω σε μία αψεγάδιαστη Σύρο η οποία ξέφυγε ακόμη περισσότερο με 15-21 και έκανε το 0-2 με 20-25.

Το τρίτο σετ είχε ελαφρώς διαφορετική εξέλιξη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και το σκορ να εναλλάσσεται συνέχεια υπέρ της μίας ή της άλλης. Πάραυτα, οι Συριανοί συνέχιζαν να έχουν βραχεία κεφαλή με 14-16 σε ένα κρίσιμο σημείο του σετ.

Ο Φοίνικας δεν σταμάτησε εκεί, καθώς με τρομερά σερβίς αλλά και άμυνες πήγε στο 16-22 με σερί 2-6. Ο Ολυμπιακός, προσπάθησε με τον Φρομ να πιέσει την υποδοχή των Συριανών μειώνοντας σε 20-23, αλλά οι Νησιώτες ήταν εκπληκτικοί καθ’ όλη την διάρκεια του ματς και με 20-25 πήραν τη νίκη-πρόκριση στον τελικό με 0-3.

Τα σετ: 17-25, 20-25, 20-25