overfm.gr | Super League 1 | Ολυμπιακός – Απόλλων 4-1 – Πρώτη τεσσάρα για φέτος [vid]

Ο Ολυμπιακός χωρίς να παίξει… μπαλάρα επικράτησε άνετα 4-1 του Απόλλωνα Σμύρνης και πήρε δεύτερο σερί νίκη στη Superleague. Δύο γκολ ο Τικίνιο, ένα οι Βρουσάι και Μασούρας. Μείωσε ο Ντάουντα.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τικίνιο Σοάρες, ο Ολυμπιακός επικράτησε 4-1 του Απόλλωνα Σμύρνης για την 3η αγωνιστική της Super League. Και με ένα ματς περισσότερο βρίσκεται πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός πέτυχε τα πρώτα του γκολ με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Ενώ τα υπόλοιπα για τους «ερυθρόλευκους» πέτυχαν οι Βρουσάι και Μασούρας, που επέστρεψε μετά από αρκετό καιρό στην ενδεκάδα. Και το έκανε με γκολ. Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Ντάουντα. Πλέον ο Ολυμπιακός στρέφει την προσοχή του στο δύσκολο ματς της Κυριακής κόντρα στον Αστέρα στην Τρίπολη για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 8΄ με τον επανακάμψαντα στη δράση Μασούρα. Έτσι έφτασαν στο 3-0 με τα δύο πρώτα γκολ του Τικίνιο στο ελληνικό πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα στο 47ο και 72ο λεπτό. Στο 79′ μείωσε ο Ντάουντα. Στο 87′ διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Βρουσάι

Το παιχνίδι ήταν μονόλογος των γηπεδούχων, που απόντος του τραυματία Ελ Αραμπί είδαν το δεύτερο «κανόνι» τους να σκοράρει δις ανοίγοντας «λογαριασμό» στη Λίγκα της περιόδου 2021-22.

Ο Βραζιλιάνος άσος προειδοποίησε πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό με την κεφαλιά του να φεύγει μόλις άουτ, ενώ στο 7΄ δεύτερη κεφαλιά του μπλόκαρε ο Κότσαρης. Σο επόμενο λεπτό όμως ο Αγκιμπού Καμαρά συνέκλινε και πλάσαρε, ο Κότσαρης απέκρουσε αρχικά και ο Μασούρας στο ριμπάουντ άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ.

Προϊόντος του χρόνου η «Ελαφρά Ταξιαρχία» άρχισε να κρατά περισσότερο την μπάλα και ισορρόπησε, ενώ στο 40΄ και σε ξεκάθαρο χέρι του Μπρούνο Άλβες στην περιοχή ο διαιτητής Κουτσιαύτης «είδε» επιθετικό φάουλ του Καμαρά.

Φουριόζος και στο δεύτερο ημίχρονο

Στο 47΄ ο Τικίνιο διπλασίασε τα γκολ. Σε κόρνερ του Μασούρα με δυνατό άλμα και κεφαλιά «εκτέλεσε» τον Κότσαρη για το 2-0. Ο ίδιος με προσωπική ενέργεια και φοβερό σουτ στο 72΄ ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ.

Το «γκολ της τιμής» για τους φιλοξενούμενους σημείωσε στο 79΄ ο Ντάουντα ύστερα από φάση διαρκείας, που ανέδειξε γι΄ άλλη μια φορά τα ανασταλτικά προβλήματα του φετινού Ολυμπιακού, αλλά στο 87΄ ο Βρουσάι «έγραψε» το τελικό 4-1 απέναντι σε μια άμυνα που στους πρώτους τρεις αγώνες της έχει δεχθεί 11 γκολ!