overfm.gr | Κύπελλο | Ολυμπιακός-ΑΕΚ 76-70 – «Ερυθρόλευκο» πανηγύρι στα «Δυο Αοράκια»

O Ολυμπιακός αν και καρδιοχτύπησε επικράτησε 76-70 της ΑΕΚ και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ

Ο Ολυμπιακός πήρε το εισιτήριο για τον τελικό με σκορ 76-70 επί της ΑΕΚ, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό την Κυριακή (20/2, 17:00, ΕΡΤ3 )

Ο Αγώνας

Ο Ολυμπιακός άνοιξε την πρώτη περίοδο με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, σημείωσε 3 πόντους (3-0). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε το προβάδισμα, μέχρι που η ΑΕΚ μείωσε και έφτασε στην ισοφάριση (6-6). Σχεδόν στα μισά της πρώτης περιόδου, η ΑΕΚ μπήκε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά, κάνοντας το (6-8) χάρη σε ακόμη μια προσωπική φάση του Φλιώνη. Οι «ερυθρόλευκοι» θέλησαν να δώσουν την απάντηση τους και μείωσαν τη διαφορά στο +1 (14-15). Η Ένωση συνέχισε να προηγείται +4 (14-18). Λίγα δεύτερα πριν λήξη η περίοδος, ο Παπανικολάου μείωσε στους +2, αλλά ΑΕΚ έκλεισε την πρώτη περίοδο με σκορ 16 -18.

Τα στατιστικά της πρώτης περιόδου:

Ολυμπιακός: 3/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ (6+2), 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη, 1 μπλοκ.

ΑΕΚ: 6/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ (5+3), 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη.

Βρήκε τα πατήματα του

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο 2ο δεκάλεπτο και πήρε αμέσως το προβάδισμα με 21-20. Η Ένωση δεν το άφησε να περάσει έτσι και έκανε το 23-22. Η αναμέτρηση μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου πήγαινε πόντο – πόντο. Με το  εύστοχο λέι απ του Τόμας Ουόκαπ ο Ολυμπιακός πήρε βραχεία κεφαλή με +3 (27-24). Η ΑΕΚ δεν σκόραρε με ευκολία, ήλεγχε όμως τα αμυντικά ριμπάουντ και ήταν σε σχετική επαφή με το σκορ. Στο +3 έφτασαν (30-27) οι “ερυθρόλευκοι” με 3’33” για το τέλος του πρώτου μέρους. Η ΑΕΚ με σουτ του Μαυροειδή μείωσε στον +1 (30-29). Ο Ολυμπιακός κράτησε τα ηνία του σκορ και πήρε το δεύτερο μισό με σκορ 32-29.

Η ΑΕΚ έχει 10/20 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 3/4 βολές ως τώρα, μαζί με 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη και 1 μπλοκ. Από την άλλη. Ο  Ολυμπιακός μετράει 8/18 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 2/4 βολές, 16 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη και 2 μπλοκ.

Οι πόντοι των παικτών στο 1ο μέρος της αναμέτρησης:

Ολυμπιακός: Γουόκαπ 2 (1/4 σουτ, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 3 (1), Λαρεντζάκης 1, Φαλ 2 (1/3 δίποντα), Σλούκας 5 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μάρτιν 4, Βεζένκοβ 3 (0/3 τρίποντα), Πρίντεζης, Παπανικολάου 12 (2/4 τρίποντα), ΜακΚίσικ.

ΑΕΚ: Κολόμ 2, Φλιώνης 9 (1), Πετρόπουλος, Γκρίφιν 4, Μαυροειδής 2, Κουζέλογλου 2, Χάμερ 10.

Δείχνει αποφασισμένη να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό

Η 3η περίοδος ξεκίνησε και ο Ολυμπιακός είχε μπει για τα καλά στο παιχνίδι καθώς κρατούσε τη διαφορά στους +8 (37-29). Η ομάδα του Στέφανου Δέδα μείωσε για ακόμη μια φορά, (42-36). Ο Ντόρσεϊ χάνει διαδοχικά περιφερειακά σουτ, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να βρίσκει την ευκαιρία και να μένει κοντά (45-38). Ο Φαλ σημείωσε έμμεσο τρίποντο και έκανε το +10 (48-38). Οι Πειραιώτες έφτασαν τη διαφορά +13 και ήταν αυτοί οι οποίοι πήραν και την 3η περίοδο με σκορ 56 -42.

Τα στατιστικά της τρίτης περιόδου:

Ολυμπιακός: 14/26 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 4/6 βολές, 29 ριμπάουντ (21+8), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη, 4 μπλοκ.

ΑΕΚ: 15/32 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 3/5 βολές, 20 ριμπάουντ (16+4), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 λάθη, 2 μπλοκ.

Άρχισε να κοκκινίζει η αναμέτρηση

Τελική ευθεία… Ο Βεζένκοβ πάτησε γκάζι, ο Φαλ έβγαλε τις άμυνες, η ΑΕΚ άρχιζε να κουράζεται και ο ημιτελικός έχει αρχίσει να… κοκκινίζει. Οι 14 πόντοι της διαφοράς είναι ένα γερό όπλο στη φαρέτρα του Μπαρτζώκα πλέον, μιας και οι παίκτες του Δέδα είχαν αναγκαστεί να αλλάξουν τον ρυθμό τους.

Η ΑΕΚ με τον Γκρίφιν μονάχο και τον Κόλομ να κουράζεται, δεν μπορεί να αξιώσει ίδια λειτουργία με το πρώτο μέρος. Με τον Ολυμπιακό στο +17 (59-42) στα 8’34” για το τέλος του αγώνα, ο Στέφανος Δέδας κάλεσε τάιμ άουτ.

Ο φόργουορντ της ΑΕΚ χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία. Ο Βεζένκοβ ευστοχεί στη βολή της τεχνικής ποινής και κάνει το σκορ 60-42. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε ανεβάσει την πίεση του αγώνα και κρατούσε ψηλά την ενέργεια του (64-51).

Ο Μάρτιν σκόραρε, αλλά απάντησε άμεσα ο Φλιώνης με δικό του λέι-απ (66-53). Ο ίδιος παίκτης της ΑΕΚ κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Παπανικολάου. Η Ένωση συνέχιζε να ασκεί πίεση… Με το τρίποντο του Πετρόπουλου έβαλε φωτιά στο ματς.

Ο Τόμας Ουόκαπ έβαλε ένα τρίποντο-μαχαιριά και έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό, ενώ ο Κολόμ λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα είχε αστοχήσει σε σουτ (69-61).Ο Σλούκας με λέι-απ ανεβάζει τη διαφορά στους 10 πόντους 73-63. Η Ένωση πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε. Με 1/2 βολές ο Ουόκαπ διαμόρφωσε το τελικό σκορ  Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό (76-70), όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό την Κυριακή (20/2, 17:00, ΕΡΤ3 )

Τα δεκάλεπτα: 16 – 18 , 32 – 29, 56 – 42, 76 – 70.