overfm.gr | Super League 1 | Ολυμπιακός 2-0 Χανιά: «Ξεμούδιασμα» και συμπερασμάτα για τον Μάρτινς

Φιλικό προπονητικού τύπου έδωσε ο Ολυμπιακός, επικρατώντοντας της ομάδας των Χανίων με 2-0, με σκόρερ τους Χασάν και Σουντανί.

Ο Ολυμπιακός, υποδέχθηκε στο “Καραϊσκάκης” τα Χανιά, σε ένα προπονητικού τύπου φιλικό. Ο Μάρτινς, όπως ήταν φυσικό, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές αλλά και σε μερικούς άλλους που δεν έχουν αρκετά αγωνιστικά λεπτά στα πόδια τους φέτος, έχοντας την ευκαιρία να βγάλει μερικά χρήσιμα συμπεράσματα.

Για τους “ερυθρόλευκους”, το σκορ άνοιξε στο 22ο λεπτό της φιλικής αναμέτρησης, ο Αχμέντ Χασάν, έπειτα από πολύ ωραία προσπάθεια και γύρισμα του Μαξιμιλιάνο Λοβέρα. Λίγο νωρίτερα, στο 20ο λεπτό, ο Καραργύρης είχε πραγματοποιήσει καλή απόκρουση σε μακρινό σουτ του Νίκολιτς.

Στο δεύτερο μέρος, ο Μάρτινς προτίμησε να μην προχωρήσει σε αλλαγές, πλην της αντικατάστασης του Κατσογιάννη από τον Κίτσο. Αντίθετα, η ομάδα των Χανίων προχώρησε σε πολλές αλλαγές, θέλοντας να δώσει χρόνο σε αρκετούς ποδοσφαιριστές. Στο 56′, ο Χιλάλ Σουντανί έγραψε το 2-0, με εκπληκτικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Το σκορ δεν άλλαξε, ωστόσο ο ρυθμός είχε ανέβει αισθητά, από τη συμπλήρωση μίας ώρας και μετά, με τους φιλοξενούμενους να σημαδεύουν το δοκάρι στα τελευταία λεπτά.

Από πλευράς Ολυμπιακού, εκείνοι που ξεχώρισαν φαίνεται πώς ήταν οι – αρκετά επικίνδυνοι – Χασάν, Σουντανί, Κάιπερς και Λοβέρα, αλλά και ο πολύ σταθερός, Ηλίας Καραργύρης. Λεπτά συμμετοχής πήρε και ο νεοαποκτηθείς, Εμβιλά και ο Μπρούνο.

Ολυμπιακός: Καραργύρης (83′ Παπαδούδης), Μπρούνο, Κατσογιάννης (46′ Κίτσος), Παπαδόπουλος, Νικόλης (77′ Μαυρουδής), Σουρλής (70′ Μπέλιτς), Εμβιλά, Λοβέρα (77′ Τσάβος), Σουντανί (63′ Λιάτσος), Κάιπερς & Χασάν.