overfm.gr | Ολυμπιακοί Αγώνες | Ολυμπιακοί Αγώνες: Προκρίθηκε στον 3ο γύρο ο Γκιώνης

Ο Παναγιώτης Γκιώνης επικράτησε με 4-1 στα γκέιμ του Αιγύπτιου Αχμέντ Σαλέχ και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του μονού ανδρών στο τουρνουά πινγκ πονγκ των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Στον τρίτο γύρο του μονού ανδρών στο τουρνουά πινγκ πονγκ των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο 2020 προκρίθηκε ο Παναγιώτης Γκιώνης, επικρατώντας με 4-1 στα γκέιμ του Αιγύπτιου Αχμέντ Σαλέχ (Νο.31 του ταμπλό), έπειτα από 39 λεπτά αγώνα.

Μετά το 4-0 επί του Σέρβου Ζολτ Πέτο στον πρώτο γύρο, Ο 41χρονος Έλληνας πρωταθλητής έκανε ακόμη ένα εξαιρετικό παιχνίδι, ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος κι «αντέδρασε» υποδειγματικά μετά τη μείωση του σκορ από τον Σαλέχ στο τρίτο γκέιμ (2-1), φτάνοντας εντέλει σε μία καθαρή νίκη.

Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα ντέρμπι μόνο στο πρώτο γκέιμ, με τους δύο αθλητές να πηγαίνουν μαζί πόντο-πόντο και τον Γκιώνη (μολονότι «έχασε» το σερβίς του στο υπέρ του 7-5) να κάνει εντέλει το 1-0 (13-11), με δύο τρομερά χτυπήματα από το 11-11.

Στο δεύτερο γκέιμ ο 41χρονος πρωταθλητής ήταν ακόμη πιο αποφασιστικός, πήρε ένα μικρό προβάδισμα από νωρίς και το διατήρησε μέχρι τέλους, τελειώνοντας το γκέιμ σε 7 λεπτά (11-7).

Στο… όριο κύλησε και το τρίτο γκέιμ, με τον Σαλέχ να προηγείται με 4-2 και 9-7, τον Γκιώνη να ισοφαρίζει και τις δύο φορές σε 6-6 και 9-9, αλλά να μην εκμεταλλεύεται το σερβίς του, χάνοντας εντέλει με 11-9.

Στο επόμενο γκέιμ, ο Γκιώνης έδειξε πολύ μεγάλη ψυχραιμία, πήρε ισχυρό προβάδισμα απ’ το ξεκίνημα και το «εξαργύρωσε» με μία άνετη επικράτηση με 11-3, κόντρα σε έναν Σαλέχ που είχε αρχίσει να απογοητεύεται από την τρομερή ισορροπία που έβγαζε στο παιχνίδι του ο Έλληνας πρωταθλητής.

Αντίστοιχα αποφασιστικός και ποιοτικός στα χτυπήματά του ήταν ο Γκιώνης και στο 5ο γκέιμ, το οποίο «τελείωσε» μέσα σε 7 λεπτά με 11-6, παίρνοντας με συνολικό σκορ 4-1, την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Στον τρίτο γύρο, ο Παναγιώτης Γκιώνης (που έχει χάσει μόλις ένα γκέιμ στα δύο πρώτα παιχνίδια του στο Ολυμπιακό τουρνουά) θα αντιμετωπίσει τον Νοτιοκορεάτη Γιούνγκσικ Ζέουνγκ (Νο.10 του ταμπλό).