overfm.gr | Αθλητισμός | Ολυμπιακοί αγώνες: Πήρε την πρόκριση ο Στέφανος Ντούσκος

Ολυμπιακοί αγώνες: Σημαντική διάκριση για τον Έλληνα αθλητή Στέφανο Ντούσκο

Την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο εξασφάλισε ο Στέφανος Ντούσκος, μετά το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο σκιφ στην Ευρωπαϊκή Προ-ολυμπιακη ρεγκάτα στο Βαρέζε, κάνοντας χρόνο 6:52.22. Ο Γιαννιώτης σκιφίστας θα δώσει το «παρών» για δεύτερη συνεχή φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες, μετά από εκείνους του Ρίο ντε Τζανέρο, το 2016.

Μάλιστα το 2019 είχε πάρει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και η δίκωπος άνευ πηδαλιούχου των γυναικών με τις Μαρία Κυρίδου-Χριστίνα Μπούρμπου, ενώ απομένει μια ακόμη ευκαιρία για όλα τα πληρώματα παγκοσμίως -και τα ελληνικά- στη Λουκέρνη στην τελική Προ-Ολυμπιακή ρεγκάτα στα μέσα Μαΐου (15-16/5).

Το δικαίωμα συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες είχαν κερδίσει και τα κορίτσια του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών, Ευαγγελία Αναστασιάδου και Ζωή Φίτσιου τερματίζοντας στη 2η θέση του τελικού με χρόνο 7.11.14. Ωστόσο, η πρώτη θέση του Στέφανου Ντούσκου εν συγκρίσει με τη δική τους 2η είναι αυτή που με βάση το κριτήριο της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας (FISA) προσφέρει το εισιτήριο για το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός του πλανήτη. Συγκεκριμένα, σύμφωνα με την οδηγία της Παγκόσμιας ομοσπονδίας μόνο ένα ελληνικό πλήρωμα μπορούσε να προκρίθεί στο Τόκιο από τη συγκεκριμένη ρεγκάτα (Βαρέζε).

Για κακή της τύχη, εκτός των θέσεων που έδιναν δικαίωμα συμμετοχής στο Τόκιο έμεινε στο σκιφ, η Αννέτα Κυρίδου, αφού στον τελικό πήρε την 6η θέση με 7:58.45, αρκετά μακριά από τις τρεις πρώτες θέσεις που έδιναν ευκαιρία πρόκρισης στους Ολυμπιακούς. H Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε μια άτυχη στιγμή στο ζέσταμα λίγο πριν την εκκίνηση, όταν βρέθηκε στο νερό, αλλά αποφάσισε να αγωνιστεί κι ενώ επικρατούσε χαμηλή θερμοκρασία (4 βαθμοί κελσίου). Τρεις θέσεις μακριά από τη ζώνη πρόκρισης έμειναν επίσης και οι Αντώνης Παπακωνσταντίνου-Σταύρος Σουλαρίκας που τερμάτισαν 5οι στον τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών με χρόνο 6:34.01. \