overfm.gr | ΜΠΑΣΚΕΤ | Ολυμπιακοί Αγώνες: Ιταλία – Γαλλία 75-84

Η Γαλλία είδε την Ιταλία να επιστρέφει από το -14, αλλά παρέμεινε ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία

Η Ιταλία ήταν άκρως ανταγωνιστική, επέστρεψε από το -14 της τρίτης περιόδου, αλλά η Γαλλία παρέμεινε ψύχραιμη εκεί που κρινόταν το παιχνίδι και επικράτησε με 84-75, για να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ιταλία να παίρνει τα ηνία στο σκορ και να δημιουργεί κάποιες μικρές διαφορές. Η Γαλλία ακολουθούσε από κοντά και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Σκουάντρα Ατζούρα στο +5 (25-20).

Οι τρικολόρ άφησαν το παθητικό τους ρόλο και ανέβασαν ρυθμό για να πάρουν το προβάδισμα. Το 30-24 υπέρ της Ιταλίας, έγινε 30-33 για την Γαλλία με σερί 9-0. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Γαλλία να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου (43-44).

Η Ιταλία σούταρε με 38% στα σουτ (15/40), έχοντας για πρώτους σκόρερ τους Πολονάρα και Γκαλινάρι με 10 πόντους.

Από την άλλη, η Γαλλία είχε το εντυπωσιακό 59% με 17/29 εντός πεδιάς, με τον Φουρνιέ να έχει 12 πόντους, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Μουσταφά Φαλ με 7 πόντους σε 8 λεπτά συμμετοχής.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους τρικολόρ να πατάνε γκάζι και να δημιουργούν διψήφιες διαφορές. Η μέγιστη έφτασε στους 14, 3:04 για το τέλος της περιόδου. Η Ιταλία μπόρεσε να συμμαζέψει λίγο τα πράγματα, κλείνοντας στους δέκα την απόσταση από την Γαλλία (54-64).

Ωστόσο, η Σκουάντρα Ατζούρα πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα την ομάδα του Κολέ, καθώς έτρεξε σερί 12-2 στα πρώτα πέντε λεπτά του τετάρτου δεκαλέπτου, έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Φοντέκιο που σημείωσε τους 8 από τους 12.

Η Ιταλία έφερε το παιχνίδι στα ίσια (66-66), παίζοντας πολύ καλή άμυνα και οδηγώντας σε πολλά λάθη τους Γάλλους. Ο αγώνας έγινε πραγματικό ντέρμπι, αλλά η Γαλλία ήταν ψύχραιμη, έβαλε κάποια μεγάλα σουτ και μπήκε στο τελευταίο λεπτό με προβάδισμα πέντε πόντων (73-78).

Η Ιταλία δεν μπόρεσε να κάνει το δεύτερο μεγάλο comeback και η Γαλλία πήρε την νίκη με 84-75 και την πρόκριση για τα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά, όπου την περιμένει η Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς.

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρούντι Γκομπέρ με 22 πόντους, με τον Φουρνιέ να τον ακολουθεί με 21. Ο Φαλ έμεινε στους 7 του πρώτου ημιχρόνου, αγωνιζόμενος μόλις τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Για την Ιταλία, ξεχώρισαν οι Φοντέκιο με 23 και Γκαλινάρι με 21.