overfm.gr | ΜΠΑΣΚΕΤ | Ολυμπιακοί Αγώνες: Ισπανία – Σλοβενία 87-95

Στην κορυφή του ομίλου βρέθηκε η Σλοβενία μετά τη νίκη επί της Ισπανίας

Η Σλοβενία άντεξε σε όλες τις προκλήσεις που της έβαλε η Ισπανία, επικράτησε με 95-87 και παρέμεινε αήττητη και πρώτη στον τρίτο όμιλο.

Ο Ντότσιτς διεύρυνε το αήττητο σερί του στα 16 παιχνίδια με τη φανέλα της χώρας του, με την ομάδα του Σέκουλιτς να συνεχίζει απτόητη την πορεία της, στην πρώτη της συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι καθόλη την διάρκειά του, με την Ισπανία να ξεφεύγει στην τρίτη περίοδο με δώδεκα πόντους, αλλά την Σλοβενία να ισορροπεί γρήγορα την κατάσταση.

Οι Ισπανοί μπήκαν καλύτερα στο ματς και διατηρούσαν το προβάδισμα σε ολόκληρο το πρώτο δεκάλεπτο, φτάνοντας την διαφορά και στο +6 (19-13). Τελικά, η περίοδος έκλεισε, με την Ισπανία να είναι μπροστά με τέσσερις (24-20).

Η Σλοβενία είχε να διαχειριστεί και το πρόβλημα με τα φάουλ που αντιμετώπιζε ο Λούκα Ντόντσιτς. Ο Σλοβένος φορτώθηκε με τρία φάουλ νωρίς στο παιχνίδι, αλλά η ομάδα του έδειξε χαρακτήρα και έμεινε κοντά στο σκορ.

Στην δεύτερη περίοδο ήταν η σειρά της Σλοβενίας να προηγηθεί στο παιχνίδι, αν δεν έχτισε σημαντικές διαφορές. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ισπανία να ανακτά το προβάδισμα και να πάει στα αποδυτήρια στο +3 (44-41).

Το τρίτο δεκάλεπτο, παραλίγο να κάνει την διαφορά για τους παίκτες του Σκαριόλο, οι οποίοι όχι μόνο ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, αλλά δημιουργήσαν και μια διαφορά, η οποία έφτασε τους δώδεκα πόντους (57-45), 6:28 για το τέλος του δεκαλέπτου.

Η Σλοβενία όμως βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και επέστρεψε στον αγώνα, τρέχοντας ένα σερί 8-0 (το 68-60, έγινε 68-68) προς το τέλος της περιόδου.

Η Ισπανία μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με προβάδισμα δύο πόντων (70-68) και το παιχνίδι ήταν στην κόψη του  ξυραφιού.

Καμιά ομάδα δεν έκανε την διαφορά στην τελευταία περίοδο, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς. Δύο λεπτά πριν το τέλος, η Σλοβενία ήταν μπροστά με 85-86, παρά την άστοχη βραδιά του Ντόντσιτς, ενώ για την Ισπανία, ο Ρίκι Ρούμπιο την κρατούσε μέσα στο ματς, με συνεχόμενα καλάθια.

Στα κρίσιμα σημεία όμως, η Φούρια Ρόχα δεν βρήκε το στόχο, με τα τρίποντα του Αμπάλδε και του Ρούμπιο, με την Σλοβενία να είναι ψύχραιμη στις βολές και να φθάνει σε μια μεγάλη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βλάτκο Τσάντσαρ με 22, ενώ ο Ντότσιντς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 12, αλλά είχε επίσης 14 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Για την Ισπανία ξεχώρισε για άλλο ένα ματς, ο Ρίκι Ρούμπιο με 18 πόντους και 9 ασίστ, με τον Αμπάλδε να τον ακολουθεί με 14.