overfm.gr | Διεθνή | Ολυμπιακοί Αγώνες: Αγχώθηκε αλλά νίκησε η Τσεχία

Η Τσεχία μπορεί να αγχώθηκε προς το τέλος, αλλά νίκησε το Ιράν, στην πρεμιέρα του πρώτου ομίλου, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Η Τσέχια προηγήθηκε σε όλα τα δεκάλεπτα κόντρα στο Ιράν, ωστόσο για περίπου 15 αγωνιστικά λεπτά πέρασε δύσκολες στιγμές και απειλήθηκε. Συγκεκριμένα το Ιράν με όπλο την ευστοχία του μετά το τρίτο δεκάλεπτο έβαλε πολύ δύσκολα στους Τσέχους με αποτέλεσμα να συρρικνώσει τη διαφορά στο σκορ.

Η Τσεχία ξεκίνησε πολύ καλά και ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο είχε κυριαρχήσει πλήρως, πράγμα που φαίνεται και από το τελικό  σκορ δεκαλέπτου που έληξε 30-46. Η ίδια εικόνα ακριβώς υπήρξε και στο τρίτο δεκάλεπτο ενώ στο τέταρτο αντιστράφηκε η εικόνα και το Ιράν προσπάθησε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή φτάνοντας σε απόσταση τεσσάρων πόντων, ωστόσο η Τσεχία με την ποιότητα της έκανε στο τέλος τη διαφορά.

Πρώτος σκόρερ για τους Τσέχους ήταν ο Άουντα με 16 πόντους, ενώ ξεχώρισαν ακόμα ο Σίλμπ με 14 και ο Ίαν Βέσελι με 11 πόντους.

Τα Δεκάλεπτα: 19-25, 30-46, 46-67, 78-84