overfm.gr | Euro 2021 | Ολλανδία – Ουκρανία: Καταιγίδα με δυο γκολ σε έξι λεπτά για τους Ολλανδούς [vid]

Οι Ολλανδοί πήραν σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

Ότι δεν έγινε στο πρώτο μέρος έγινε στις αρχές του δευτέρου. Συγκεκριμένα η Ολλανδία στο 52ο λεπτό κατάφερε να φτάσει στο 1-0, όταν σε μια φάση διαρκείας ο Βαϊνάλντουμ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια και την κακή εκτίμηση στην αντίπαλη άμυνα, με τον μέσο της Παρί Σεν Ζερμέν να βάζει με ένα δυνατό σουτ την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Αυτό φαίνεται πως έλυσε τα πόδια στους παίκτες του Ντε Μπουρ οι οποίοι με βάση την εικόνα του αγώνα άξιζαν να σκοράρουν κάποιο τέρμα και μάλιστα μετά από αυτή την εξέλιξη έπαιξαν πιο απελευθερωμένα. Αυτό ήταν κάτι που απέδωσε καρπούς, αφού στο 58 ο Βέρχορστ έκανε το 2-0.

Ο επιθετικός της Βόλφσμπουργκ βρέθηκε σε θέση βολής και «εκτέλεσε» τον Μπούχτσαν για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.